بزرگترین اشتباهی که ممکن است انجام دهید:همین یک بار
این اتفاقی که می خواهم شرح بدهم را اینقدر دیده ام که تعدادش را یادم نمی آید. راستش را بخواهید این اتفاق احتمالا براي همه تریدرها در یک مقطع زمانی رخ داده و متاسفانه براي بسیاري منجر به پایان دوران تریدشان شده است.همانطور که همه ما می دانیم براي این که در معاملات موفق باشیم باید یک سري از قوانین را هر روز و براي هر معامله اجرا کنیم. این قوانین بسیار مهم هستند به خاطر اینکه به ترید هاي ما ساختار می دهند و به ما کمک می کنند که بفهمیم چه کارهایی باید بکنیم و از آن مهمترچه کارهایی را نباید انجام دهیم.
اگرشما قوانین ترید محکم و خوبی دارید و آنها را همواره اجرا می کنید، کسب سود و جلوگیري از ضرر زیاد؛یک هدف قابل دسترس براي شما خواهد بود. اما ازطرف دیگر، اگر قوانین خود را رعایت نکنید میزان ضررهاي شما افزایش می یابد و این جایی است که اشتباه بزرگ ظاهرمی شود. من این اشتباه را دربسیاري از تریدرها دیده ام.اگر شما قوانین خودتان را اجرا نکنید و معامله شما با سود خاتمه یابد به احتمال بالا در هنگام بستن معامله یک نفس راحت می کشید. اما در حقیقت نباید آسوده باشید! شما ممکن است اشتباهی انجام داده باشید که زودتر از هراشتباه دیگري به شکستتان منجرشود !
اگراین ترید (که شما از قوانین خود سرپیچی کردید) با سود بسته شود، احتمال اینکه شما در معامله بعدي هم قوانین خود را اجرا نکنید افزایش می یابد که بازهم تاکید می کنم که این بزرگترین اشتباهی است که ممکن است انجام بدهید. این مساله به حساب شما بیشتراز هر اشتباه دیگر ضربه خواهد زد.
چه چیز بدتر از این است که بعد از افکار وسوسه انگیز؛ ازقوانین خود تحت عنوان " فقط این یک دفعه " عدول کنید. اما باید به یاد داشته باشید چیزي به نام " فقط این یک دفعه " وجود ندارد! شما باید قوانین خود را همیشه و بدون استثنا اجرا کنید.
همانطور که قبلا گفتم من این مساله را بارها دیده ام که براي معامله گران اتفاق افتاده است. به عنوان مثال، به یاد می آورم تریدری که از معامله بر روی S&P Futures روزي 500 تا 1000 دلار درآمد داشت.او تا زمانی که سعی می کرد به این هدف دست پیدا بکند وضع خوبی داشت، اما حریص شد و دنبال راهی گشت که بتواند سود بیشتري کسب کند ( من واقعا نمی دانم سود 500 تا 1000 دلاري چه ایرادي داشت ). او به این نتیجه رسید که قوانین او بسیار محدود کننده اند و باعث می شوند او بسیاري از موقعیتهاي سودآور را از دست بدهد. بنابراین ازآنجاییکه وضعش خیلی خوب بود تصمیم گرفت تا قوانینش را راحتتربگیرد تا در معاملات بیشتري در طول روز وارد شده و سود بیشتري کسب کند .او از قوانینش دو روز سرپیچی کرد و ریسک زیادتر از چیزي که باید قبول می کرد، پذیرفت. اما از آنجاییکه الان روزي به طور متوسط 2000 دلار درمی آورد اهمیتی نداد. عدم پیروي ازقوانین باعث شده بود که سود بیشتري بکند. اما فکرکنم میتوانید حدس بزنید که چه اتفاقی افتاد .
در طول ماه بعد، او تمام درآمدهایی که درچهارماه گذشته به دست آورده بود از دست داد ( حدود 60000 دلار) و دیگرنمی توانست به هدف 200000 دلاري اش تا پایان سال دست یابد. این مساله به خاطراین اتفاق نیفتاد که او قوانین خود را اجرا نکرد. بلکه به دلیل این بود که بار اولی که از قوانین سرپیچی کرد با موفقیت همراه شد و این مساله به او اعتماد به نفس داد تا از قوانین خود تبعیت نکند و اشتباهش را تکرار کند.
مطمئن هستم شما هم به یاد می آورید زمانی را که تصمیم گرفتید از قوانین خود " همین یک بار " عدول کنید.
نمی توانم به شما هشدار بدهم که این مساله تا چه حدي می تواند خطرناك باشد مخصوصا وقتی که آن معامله با موفقیت همراه می شود. سود کردن دراین معامله می تواند پرهزینه ترین سودي باشد که در طول زندگیتان کسب می کنید. این مساله می تواند به آسانی به شما حکم کند که درمعامله بعدي نیز قوانین خود راکنار بگذارید. این مساله همیشه وسوسه انگیز است اما مقاومت در برابر این وسوسه می تواند سود آوري بسیار بیشتري براي شما به همراه داشته باشد. تبعیت مداوم از قوانین تنها راه یک تریدر موفق است. اگرتصمیم بگیرید که همین یک بار از قوانین خود سرپیچی کنید مدت زیادي طول نمی کشد که شما هم از جمله 80 تا 90 درصد معامله گرانی خواهید شد که در حال ضرر کردن هستند. پس همواره قوانین خود را اجرا کنید و اجازه ندهید تا "همین یک بار" وجود داشته باشد.