صفحه 35 از 555 نخستنخست ... 2533343536374585135535 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 341 به 350 از 5547

موضوع: روانشناسی بازار و روانشناسی فردی

3,354 بار در 244 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 18 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط Davood36 نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان

موضوعی که میخوام در موردش بنویسم وسواس ذهنی در مورد میزان دقت سیستم ترید هست و اینکه آیا این وسواس واقعی و درست و لازم هست و یا نه. در ابتدا به طرح مسئله و مشکل میپردازم و در انتها راه حلی که به ذهنم میرسه رو بیان میکنم.

به نظرم تریدرهای ایرانی یا اغلب کسانی که چندین سال هست مشغول به یادگیری هستند وسواس خاصی در مورد بالابردن دقت سیستم تریدشون دارند, چیزی که لااقل بنده در فروم های خارجی یا در سایت های خارجی این موضوع رو ندیدم و یا اینکه وسواس ذهنی به این مقدار بالا نیست. اکثر تریدرهای خارجی خوب اصلا به دقت بالای 80% فکر نمیکنن, و شاید هم ازش فراری هم باشند ولی نمیدونم این موضوع از کجا در ذهن و فکر ما تریدرهای ایرانی اومده که اگر سیستم 100 درصدی نباشه یعنی دیگه به درد نمیخوره, یعنی شاید دقت 95 درصدی رو هم قبول نداشته باشیم.

به همین علت اسمش رو گذاشتم وسواس ذهنی و در این مورد توضیح میدم و در انتها راه حلی که به ذهنم میرسه رو بیان میکنم. برای مثال این مطلب رو عرض کنم که خدابیامرز گن طبق آماری که ازش هست دقت سیستمش 92% بوده. سی سال شبانه روزی در حال بررسی و تحقیق بوده و یک تیم هم کنارش بودن و نتیجه شده 92%.... بعد ایا واقعا میشه بعد از شش ماه یا یک سال تمرین وقتی یک سیستم با دقت 80 یا 90 درصدی داریم طوری در موردش صحبت میکنیم که انگار هیچ ارزشی نداره و یا اینکه دچار این وسواس ذهنی بشیم که فقط با سیستم صد درصدی میشه کسب درآمد کرد؟

این وسواس ذهنی خیلی شبیه به شش مرحله ای هست که در پست قبلی نوشته بودم. مقایسه خودمون با تریدری که حسابش رو 120 برابر کرده وقتی خودمون هنوز در مرحله صفر یا یک از شش مرحله هستیم. و همینطور در مورد دقت بالای سیستم, در ابتدای کار فقط دقت 100 درصد برای ما قابل قبول هست.

لااقل برای خود من اینطور بوده و برای چندین سال دچار این وسواس ذهنی بودم. وقتی ذهن دچار این نوع از وسواس اشتباه بشه به راحتی نمیتونه ازش بیاد بیرون. اکثر تریدرهای خوب دنیا و کسانی که واقعا از این مارکت پول درمیارن دقت سیستم پایینی دارند. مثلا نمونه اش کریس کاپره که دقت سیستمش در سال قبل 63 درصد بوده و حدودای 72 درصد رشد اکانت داشته. 72 درصد چند صد میلیون دلار یا ملیارد (که البته خودش همیشه میگه به شماها ربطی نداره من چقدر پول درمیارم که راستم میگه بنده خدا و منم باهاش موافقم). واقعا یک بررسی کنید ببینید تریدرهای خوب دنیا که دارن میلیون دلار درآمد کسب میکنند چه میزان دقتی داره سیستمشون؟ بعد از بررسی این موضوع یکبار رو راست با خودمون بررسی کنیم که آیا واقعا مشکل من به عنوان تریدر دقت سیستم هست؟ اگر هست پس چطور اونها به همچنین موفقیتی با درصدهای پایین رسیدن یا همین بنده خدا که سیستمش رو 120 برابر کرده بود دقت سیستمش 77 درصد بوده. سوال کنیم از خودمون چطور میشه و مشکل کجاست؟ واقعا باید جوابی باشه برای این موضوع و یا اینکه ما دچار وسواس ذهنی در مورد افزایش دقت سیستم شدیم و حواسمون نیست.

در مورد اینکه آیا میشه به دقت سیستم صدردصد رسید و آیا صد درصد داریم. نظر بنده و جواب بنده بله هست و جناب امینو هم بارها اثبات کردن و واقعا هم صد در صد وجود داره ولی باز این موضوع برمیگرده به اینکه ما در چه مرحله ای هستیم و صد در صد کجاست. مثل زمانی که فردی هنوز در دمو هم به تداوم شش ماهه یا یک ساله اولیه نرسیده ولی به فکر چندین برابر کردن اکانت هست. در اینجا هم تریدری که نتونه با سیستمی با دقت 80 یا 90 درصد کار کنه و پول خوب دربیاره, سیستم صددرصد هم بهش بدین اکانت رو بعد از مدتی کال میکنه. میدونم احتمالا میگید مگر میشه سیستم صد در صدی رو کال کرد. جواب این هست , بله مثل آب خوردن و اتفاقا سیستم صد درصدی خیلی راحتتر کال میشه. بگذریم ....

حالا اگر بخواهیم صبر کنیم تا به یک سیستم صد درصدی برسیم و بعد پله های موفقیت مالی رو طی کنیم که به نظرم این قضیه تبدیل میشه به وسواس ذهنی و بیشتر ما رو از هدفمون (کسب درآمد) دور میکنه و واقعا هم معلوم نیست ما بتونیم در نهایت برسیم بهش یا نه.

اگر سیستمی دارید که درصد موفقیت خوبی داره بین 70 تا 80 راه حل به این صورت هست که :

روی این سیستم سه تا چیز رو خیلی خوب باید متوجه بشیم 1- چه زمانی سیگنال سیستم ما نقض میشه و در کجا میتونیم با کمترین میزان ضرر پوزیشن رو ببندیم و از پوزیشن خارج بشیم و 2- اینکه کجا میتونیم پوزیشن سودده رو باز نگه داریم برای کسب سود بیشتر (مثلا ریسک فری کنیم یا استاپ رو روی سود قرار بدیم) 3- زمانی که پوزیشن اول در سود هست , کجا و در چه زمانی میتونیم پوزیشن دوم رو باز کنیم. دقت کنید زمانی که پوزیشن اول در سود هست و نه زمانی که پوزیشن اول در ضرر هست. این سه تا راهکار برای موفقیت با سیستمی هست که دقت پایین داره. البته 70 تا 80 درصد میزان دقت پایین نیست ولی خب در ذهن اکثریت ما به این صورت هست. پس با درک و مهارت روی این سه مورد میشه از یک سیستم با میزان دقت پایین (70-80 درصد) خیلی بهتر از یک سیستم با دقت بالای 90 درصد نتیجه گرفت.

امیدوارم هیچوقت دچار این وسواس ذهنی نشیم و بتونیم واقعیت رو ببینیم و در نتیجه بتونیم از این بازار کسب سود خوبی داشته باشیم.

موضوعی که در مورد خودم متوجه شدم این هست که هر دو سه ماه یک بار سر و کلم پیدا میشه و چند پست پشت سر هم میذارم و باز میرم تا نوبت بعدی , این رو گفتم که خیالتون راحت باشه زیاد پست نمیزنم و این احتمالا آخرین باشه.

دوست داشتم مطلب بالا رو اینجا بنویسم چون هم بخش عمومی فروم هست و هم اینکه در مورد مسئله ذهنی و روانشناسی هست. اغلب پست هایی که میزنم بر اساس تجربه و یا بررسی مسائل ذهن خودم به عنوان تریدر هست و در نتیجه چندین ماه فکر کردن و بررسی هست و هدفم این هست که نتایجی که بدست آوردم رو به اشتراک بذارم تا شاید برای دوستان هم مفید باشه. امیدوارم این طور باشه.

موفق باشید
    ممنون از شما ،مطالبی که از تجربیات به دست بیاد بسیار مفید هستش و قطعا استقبال میکنیم.
    در ارتباط با موضوعی که مطرح کردید بنده هم به این نتیجه رسیدم که اگرما تفکر رشد داشته باشیم و به مسیری که طی میکنیم به عنوان یک مسیر تکاملی نگاه کنیم این مشکلات برامون پیش نمیاد.شاید یکی از دلایلی که عادت داریم توی خیلی کارها منتظز باشیم تا همه چیز جور بشه و بعد کار رو شروع کنیم اینجا هم تکراربشه، منتظر باشیم یک سیستم صد در صدی بهمون بدن و با فول مارجین بزنیم و درمدت خیلی کمی استقلال مالی به دست بیاریم.
    بنده به شخصه سعی میکنم به قانون تکامل دقت کنم همونطور که شما توضیح دادید با بررسی مواردی که گفتید میشه سیستم رو بهبود داد و به درصدهای بالاتری نزدیک کرد اما این موضوع منوط به تغییر و بررسی بعضی رفتارها و صد البته زمان هست.
    در ارتباط با سه موردی که عنوان کردید با مورد 3 خیلی موافق نیستم و به نظر من میشه گفت بررسی زمان اضافه کردن معاملات بعدی در همان موقعیت
    و یه موردی که برای خودم خیلی مفید بوده نوشتن ژورنال معاملاتی روزانه،حتی کشیدن اون موقعیت روی کاغذ و یا اسکرین شات اون موقعیت خیلی به بهبود عملکرد در آینده کمک میکنه.
    از تجربیات دوستانم توی این تاپیک همیشه استفاده کردم ممنون بابت فعالیتتون.
    چطور باید یک سیکل یا چرخه شکست خوردن را بشکنید و از آن خارج شوید؟
    باید روی یک قسمت مشخص بقدری تمرین کنید تا عادت جدیدی در خود ایجاد کنید.

2. 32 کاربر برای این پست سودمند از Moonlight عزیز تشکر کرده اند:

12,017 بار در 268 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 25 پست
    برچسب زده شده
    در 3 تاپیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط khoshroomahdi نمایش پست ها
    ممنون بابت مطالب فوقالعادتون بسیار خواندنی هستند و لطفا بیشتر بنویسید
    جایی در متن برای اضافه کردن حجم نوشتید بعد از اینکه پوزیشن اول در سود هست نه ضرر
    در صورتی که امینو بارها پوزیشن اول در ضرر حجم زیاد میکنند
    خواهش میکنم , ممنون از سوال خوبی که کردین.

جواب سوال رو میتونم در یک یا دو جمله بیان کنم ولی ترجیح میدم به صورت مفصل توضیح بدم تا اگر سایر دوستان هم چنین سوالی براشون پیش اومده بهتر متوجه این مطلب و منظور بنده بشوند.

این چیزی که مینویسم بر اساس تجربه واقعی خودم هست. چند سال قبل قصد کردم با پولی که جمع کرده بودم پیانو زدن رو یاد بگیرم و یک پیانو خریدم و دنبال استاد پیانو میگشتم در شهرمون. توو اینترنت گشتم و یک جایی رو پیدا کردم که استادی بود که در خونه خودش آموزش میداد و خونه خیلی بزرگی هم بود, یک وقت رزرو کردم و رفتم پیشش, نوبت من که شد ازم پرسید چقدر کار کردی و در چه سطحی هستی گفتم چیزی بلد نیستم. گفت آهنگی مدنظرت هست, بهش اسم یکی دو تا از آهنگ ها رو گفتم و برام اجرا کرد, بسیار زیبا. واقعا لذت بردم با خودم گفتم همینه و کلاس خصوصی باهاش گرفتم. اون فرد شاید اولین استادی بود که توو اینترنت پیدا کرده بودم و اولین جایی بود که رفتم و دیگه بعدش هم دنبال پیدا کردن کلاس و استاد نرفتم و با خودش ادامه دادم. بعد از چندین جلسه و چند هفته متوجه شدم فردی که استادم هست و باهاش کلاس دارم, یکی از اساتید بزرگ شهرمون هست و در مراسم هایی که در شهر برگزار میشد ازش دعوت میکردن. هرچند در ابتدا با خودم میگفتم چرا اینقدر کلاسش گرونه ولی خب جذبش شده بودم و مهم نبود در اون زمان.

اگر از ابتدا واقعا میدونستم که استادم همچنین سطح بالایی داره از خجالت اصلا نمیرفتم پیشش چون هیچ چیزی بلد نبودم. حالا حساب کنید اون استاد خفن و من تازه کار تازه کار و جلسات اول به من فقط آموزش میداد باید چطور بشینم یا دستم در چه زاویه ای باشه و حتی اینکه چطور نوت ها رو درست بخونم و خیلی نکات ابتدایی دیگر....

اینکه من با یکی از بهترین اساتید شهرمون کلاس خصوصی پیانو داشتم دلیل این نمیشد که بعد از شش ماه بتونم حتی یک آهنگ رو درست بنوازم. تازه اونجا بود فهمیدم بعضی چیزها بر اساس مهارت هستند و نه صرفا کسب دانش. مهارت رو نمیشه مثل دانش سریع کسب کرد و باید در گذر زمان اتفاق بیفته همراه با تلاش مداوم و تمرین صحیح انجام دادن و علاقه زیاد داشتن و راهنمایی گرفتن از یک استاد.

حالا برگردیم به کاری که جناب امینو میکنه و در ضرر پوزیشن اضافه میکنه, مثل نواختن یک آهنگ پیانو در حد عالی هست, تازه با یک پیانو با کیفیت معمولی ( سیستم فراکتالی) و نه یک پیانو چند صد هزار دلاری (مثل ایچیموکو). خب آیا چون ایشون میتونه با یک پیانو با کیفیت معمولی یک قطعه ای رو بنوازه دلیل این میشه که منم که شاگرد ایشون هستم بعد از شش ماه یا یک سال بتونم این کار رو انجام بدم؟ سوالی هست که باید افراد خودشون به خودشون جواب بدن. جوابش برای بنده : "قطعا نه" هست.

حتی دیدم بعضی از دوستان به جناب امینو ایراد میگیرن که مثلا اگر در فلان پوزیشن 20 پیپ دیگه قیمت میرفت توو ضرر حساب کال میشد.... چیزی که دوستان بهش توجه نمیکنن این هست که ایشون دقیقا داره نشون میده که میدونه و آگاهی داره که امکان نداره همون 20 پیپ هم بیشتر بره توو ضرر, یعنی در اصل داره تواناییش و مهارتش رو نسبت به اون سیستمی که داره آموزش میده نشون میده.

حالا حساب کنید من میرفتم پیش همون استاد پیانو در شهرمون و بهش اسم یک آهنگ رو میگفتم و اون افتضاح اجرا میکرد یا میخواست سطح اجراش رو بیاره همسطح من یا کمی بالاتر از سطح من, خب نتیجه این میشد که بعد از کلاس میرفتم و پشت سرم رو هم نگاه نمیکردم.

هرچند بازهم بگم جناب امینو توانایی خودش رو با یک پیانو با کیفیت معمولی (سیستم فراکتالی) داره نشون میده اگر بشینه پشت یک پیانو فوق العاده (ایچیموکو و زمان) پوزیشنی توو ضرر نمیره که بعدش بخواد پوزیشن اضافه کنه...

حالا ما به عنوان یک فردی که داره پیانو زدن (ترید کردن) رو یاد میگیره, امکان نداره بتونیم مثل یک فردی که مهارت بسیار زیادی داره و به درجه استادی (مرحله ششم یا فراتر از ششم) رسیده پیانو بزنیم (ترید کنیم). ما باید مرحله به مرحله بریم جلو.

در ابتدا عرض کردم جواب سوال شما رو میشه در یک یا دو جمله نوشت. جواب این بود که اون سه راه حل برای دوستانی هست که به قطعیت و دقت 100 درصد در سیستم خودشون نرسیدن و تسلط کافی ندارند و نوشته بودم اگر سیستمی دارید با دقت 70 تا 80 درصد.
    در اینجا متن پیام قبلی رو اصلاح میکنم و عرض میکنم که اگر فردی سیستمی داره با دقت 70 تا 99 درصد و هنوز به مرحله ششم نرسیده و تسلط کافی رو نداره پس در نتیجه اون سه راه حل میتونه بهترین راه حل ها باشه براش برای کسب درآمد از مارکت. ضمن اینکه اگر برای تریدری هنوز به صورت عملی (نتیجه تریدهاش در درازمدت) اثبات نشده که دقت سیستمش 100 درصد هست نمیتونه مثل کسی ترید کنه که سیستمش 100 درصد هست و به درجه استادی و ششم از اون سیستم رسیده.
    ممکن هست چند سال طول بکشه و اگر از ابتدای امر اصرار کنیم بر انجام کار مشابه ولی بدون کسب مهارت کافی, فقط باعث بوجود آمدن وسواس ذهنی نسبت به دقت سیستم میشه و در نهایت هم زمان رو از دست میدیم و هم سرمایه. پس بهتره در ابتدا طوری ترید نکنیم که انگار توانایی و مهارت لازم رو داریم در صورتیکه خودمون میدونیم نداریم و بهتره طوری ترید نکنیم که یک استاد میتونه ترید کنه و داره ترید میکنه.

به مرور زمان و در حین اینکه داریم کسب درآمد میکنیم تسلط روی سیستم افزایش پیدا میکنه , دقت سیستم میره و مهارت بیشتری پیدا میکنیم و شاید روزی تونستیم ما هم از اون کارها بکنیم. شاید هم هیچوقت نتونستیم که هیچ مشکلی بوجود نمیاره و این قسمت موضوع پست قبلیم بود (وسواس ذهنی در مورد دقت سیستم) و اینکه افراد با درصد دقت پایین هم دارند خیلی خوب از این مارکت پول درمیارن.

نظر شخصی بنده این هست که تا زمان کسب مهارت و رسیدن به مرحله 5 یا 6 نباید تقلیدی ترید زد و باید بر اساس توانایی و مهارت خودمون و با منطق باشه. ما اصول سیستم رو یاد میگیریم و سعی میکنیم درست اجرا کنیم ولی زمان میبره تا مهارت کافی کسب بشه.
    منطق میگه وقتی شما روی سیستمت تسلط کافی نداری نباید وقتی پوزیشن رفت توو ضرر پوزیشن دوم رو اضافه کنی چون استرس رو افزایش میده, ذهن خیلی درگیر میشه و نمیتونه تصمیم درست بگیره, ضمن اینکه چون تسلط کافی وجود نداره فرد نمیدونه چقدر باید صبر کنه یا کجا باید از پوزیشن ها خارج بشه. سه تا راه حلی که در پست قبلی نوشتم بهترین راه کارها برای کسب درآمد با سیستمی هست که قطعیت نداره و یا اینکه خود فرد هنوز نتونسته مهارت لازم رو کسب کنه که به قطعیت برسوندش.

در پست بعدی, در جواب دوستمون بیشتر در مورد راه حل سوم (اضافه کردن پوزیشن زمانی که پوزیشن اول در سود هست) مینویسم.

این نظر شخصی بنده هست و طبق تجربه چندین ساله عرض کردم ولی تاکیدی ندارم که حتما درست هست و درست میگم.

به تازگی سه تا پست زدم که به همدیگر مرتبط هستند. پست اول که شش مرحله برای ترید کردن و تریدر شدن بود و پست دوم در مورد وسواس ذهنی در مورد دقت سیستم بود و سومی هم این پست. این سه تا رو بخونید و چند روز یا چند هفته فکر کنید. اگر درست بود اجرا کنید و درغیراینصورت احتمالا راه حل بهتری پیدا کردین که خیلی هم عالی خواهد بود و باعث خوشحالی هست و اینکه آرزوی موفقیت دارم براتون.

شاد و سلامت باشین
    The process of getting there
    is the quality of being there

4. 49 کاربر برای این پست سودمند از Davood36 عزیز تشکر کرده اند:

یاد شده
    در 25 پست
    برچسب زده شده
    در 3 تاپیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط Moonlight نمایش پست ها
    ممنون از شما ،مطالبی که از تجربیات به دست بیاد بسیار مفید هستش و قطعا استقبال میکنیم.
    در ارتباط با موضوعی که مطرح کردید بنده هم به این نتیجه رسیدم که اگرما تفکر رشد داشته باشیم و به مسیری که طی میکنیم به عنوان یک مسیر تکاملی نگاه کنیم این مشکلات برامون پیش نمیاد.شاید یکی از دلایلی که عادت داریم توی خیلی کارها منتظز باشیم تا همه چیز جور بشه و بعد کار رو شروع کنیم اینجا هم تکراربشه، منتظر باشیم یک سیستم صد در صدی بهمون بدن و با فول مارجین بزنیم و درمدت خیلی کمی استقلال مالی به دست بیاریم.
    بنده به شخصه سعی میکنم به قانون تکامل دقت کنم همونطور که شما توضیح دادید با بررسی مواردی که گفتید میشه سیستم رو بهبود داد و به درصدهای بالاتری نزدیک کرد اما این موضوع منوط به تغییر و بررسی بعضی رفتارها و صد البته زمان هست.
    در ارتباط با سه موردی که عنوان کردید با مورد 3 خیلی موافق نیستم و به نظر من میشه گفت بررسی زمان اضافه کردن معاملات بعدی در همان موقعیت
    و یه موردی که برای خودم خیلی مفید بوده نوشتن ژورنال معاملاتی روزانه،حتی کشیدن اون موقعیت روی کاغذ و یا اسکرین شات اون موقعیت خیلی به بهبود عملکرد در آینده کمک میکنه.
    از تجربیات دوستانم توی این تاپیک همیشه استفاده کردم ممنون بابت فعالیتتون.
    ممنون از نکات خوبی که گفتید.

فقط خواستم یک توضیح اضافه بدم در مورد راه حل سوم که مربوط به اضافه کردن پوزیشن دوم زمانی که پوزیشن اول در سود هست. به این روش میگن Pyramiding Trading که در زیر دو ویدئو قرار میدم و میتونید مثال هایی ازش رو ببینید. البته که کار راحتی نیست و تریدر باید با توجه سیستم خودش و مشخصات سیستم خودش این موضوع رو طراحی کنه. بهترین کار در ابتدا این هست که تمرکز گذاشته بشه روی راه حل های اول و دوم و وقتی تریدر واقعا مهارت لازم رو در دوتای اول کسب کرد بعد بره سراغ سومی چون راه حل سومی تسلط خیلی زیادی میخواد و شاید هم ضروری نباشه انجامش. فقط خواستم اشاره کنم که چه فرقی هست وقتی پوزیشن دوم زمانی باز میشه که پوزیشن اول در ضرر هست با اینکه پوزیشن دوم باز بشه زمانی که پوزیشن اول در سود هست.

با توجه به اینکه اینجا تاپیک روانشناسی هست, بیشتر از این نمیشه به این موضوع پرداخت چون غیرمرتبط میشه , برای همین دو تا لینک رو در زیر قرار میدم برای معرفی و توضیح بیشتر راه حل سوم ولی خب همینطور که عرض کردم از سه راه حل, راه حل سوم Pyramiding Trading سخت ترین و حرفه ای ترینش هست. پس باز باید مرحله به مرحله پیش بریم و ابتدا روی دو راه اول تسلط پیدا کنیم و بعد بریم سراغ راه حل سوم یا اصلا نریم سراغش و با همون دو راه حل اول کسب سود عالی بوجود خواهد آمد. من خودم هم به شخصه تمرکزم روی دو راه حل اول هست و سومی رو هنوز به صورت کاربردی در سیستمم ندارم و لینک های زیر فقط جهت معرفی هستند.

Forex Pyramiding Trading Strategy +200 Pips - 2ndSkiesForex - YouTube

Forex Price Action Pyramiding Trading Strategy +300 Pips - 2ndSkiesForex - YouTube

موفق باشید

6. 33 کاربر برای این پست سودمند از Davood36 عزیز تشکر کرده اند:

arashirani آواتار ها
    8,480 بار در 324 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 3 پست
    برچسب زده شده
    در 3 تاپیک
    سلام
    بسیار عالی و مفید
    از شما سپاسگزارم

سلام به همه دوستان

موضوعی که میخوام در موردش بنویسم وسواس ذهنی در مورد میزان دقت سیستم ترید هست و اینکه آیا این وسواس واقعی و درست و لازم هست و یا نه. در ابتدا به طرح مسئله و مشکل میپردازم و در انتها راه حلی که به ذهنم میرسه رو بیان میکنم.

به نظرم تریدرهای ایرانی یا اغلب کسانی که چندین سال هست مشغول به یادگیری هستند وسواس خاصی در مورد بالابردن دقت سیستم تریدشون دارند, چیزی که لااقل بنده در فروم های خارجی یا در سایت های خارجی این موضوع رو ندیدم و یا اینکه وسواس ذهنی به این مقدار بالا نیست. اکثر تریدرهای خارجی خوب اصلا به دقت بالای 80% فکر نمیکنن, و شاید هم ازش فراری هم باشند ولی نمیدونم این موضوع از کجا در ذهن و فکر ما تریدرهای ایرانی اومده که اگر سیستم 100 درصدی نباشه یعنی دیگه به درد نمیخوره, یعنی شاید دقت 95 درصدی رو هم قبول نداشته باشیم.

به همین علت اسمش رو گذاشتم وسواس ذهنی و در این مورد توضیح میدم و در انتها راه حلی که به ذهنم میرسه رو بیان میکنم. برای مثال این مطلب رو عرض کنم که خدابیامرز گن طبق آماری که ازش هست دقت سیستمش 92% بوده. سی سال شبانه روزی در حال بررسی و تحقیق بوده و یک تیم هم کنارش بودن و نتیجه شده 92%.... بعد ایا واقعا میشه بعد از شش ماه یا یک سال تمرین وقتی یک سیستم با دقت 80 یا 90 درصدی داریم طوری در موردش صحبت میکنیم که انگار هیچ ارزشی نداره و یا اینکه دچار این وسواس ذهنی بشیم که فقط با سیستم صد درصدی میشه کسب درآمد کرد؟

این وسواس ذهنی خیلی شبیه به شش مرحله ای هست که در پست قبلی نوشته بودم. مقایسه خودمون با تریدری که حسابش رو 120 برابر کرده وقتی خودمون هنوز در مرحله صفر یا یک از شش مرحله هستیم. و همینطور در مورد دقت بالای سیستم, در ابتدای کار فقط دقت 100 درصد برای ما قابل قبول هست.

لااقل برای خود من اینطور بوده و برای چندین سال دچار این وسواس ذهنی بودم. وقتی ذهن دچار این نوع از وسواس اشتباه بشه به راحتی نمیتونه ازش بیاد بیرون. اکثر تریدرهای خوب دنیا و کسانی که واقعا از این مارکت پول درمیارن دقت سیستم پایینی دارند. مثلا نمونه اش کریس کاپره که دقت سیستمش در سال قبل 63 درصد بوده و حدودای 72 درصد رشد اکانت داشته. 72 درصد چند صد میلیون دلار یا ملیارد (که البته خودش همیشه میگه به شماها ربطی نداره من چقدر پول درمیارم که راستم میگه بنده خدا و منم باهاش موافقم). واقعا یک بررسی کنید ببینید تریدرهای خوب دنیا که دارن میلیون دلار درآمد کسب میکنند چه میزان دقتی داره سیستمشون؟ بعد از بررسی این موضوع یکبار رو راست با خودمون بررسی کنیم که آیا واقعا مشکل من به عنوان تریدر دقت سیستم هست؟ اگر هست پس چطور اونها به همچنین موفقیتی با درصدهای پایین رسیدن یا همین بنده خدا که سیستمش رو 120 برابر کرده بود دقت سیستمش 77 درصد بوده. سوال کنیم از خودمون چطور میشه و مشکل کجاست؟ واقعا باید جوابی باشه برای این موضوع و یا اینکه ما دچار وسواس ذهنی در مورد افزایش دقت سیستم شدیم و حواسمون نیست.

در مورد اینکه آیا میشه به دقت سیستم صدردصد رسید و آیا صد درصد داریم. نظر بنده و جواب بنده بله هست و جناب امینو هم بارها اثبات کردن و واقعا هم صد در صد وجود داره ولی باز این موضوع برمیگرده به اینکه ما در چه مرحله ای هستیم و صد در صد کجاست. مثل زمانی که فردی هنوز در دمو هم به تداوم شش ماهه یا یک ساله اولیه نرسیده ولی به فکر چندین برابر کردن اکانت هست. در اینجا هم تریدری که نتونه با سیستمی با دقت 80 یا 90 درصد کار کنه و پول خوب دربیاره, سیستم صددرصد هم بهش بدین اکانت رو بعد از مدتی کال میکنه. میدونم احتمالا میگید مگر میشه سیستم صد در صدی رو کال کرد. جواب این هست , بله مثل آب خوردن و اتفاقا سیستم صد درصدی خیلی راحتتر کال میشه. بگذریم ....

حالا اگر بخواهیم صبر کنیم تا به یک سیستم صد درصدی برسیم و بعد پله های موفقیت مالی رو طی کنیم که به نظرم این قضیه تبدیل میشه به وسواس ذهنی و بیشتر ما رو از هدفمون (کسب درآمد) دور میکنه و واقعا هم معلوم نیست ما بتونیم در نهایت برسیم بهش یا نه.

اگر سیستمی دارید که درصد موفقیت خوبی داره بین 70 تا 80 راه حل به این صورت هست که :

روی این سیستم سه تا چیز رو خیلی خوب باید متوجه بشیم 1- چه زمانی سیگنال سیستم ما نقض میشه و در کجا میتونیم با کمترین میزان ضرر پوزیشن رو ببندیم و از پوزیشن خارج بشیم و 2- اینکه کجا میتونیم پوزیشن سودده رو باز نگه داریم برای کسب سود بیشتر (مثلا ریسک فری کنیم یا استاپ رو روی سود قرار بدیم) 3- زمانی که پوزیشن اول در سود هست , کجا و در چه زمانی میتونیم پوزیشن دوم رو باز کنیم. دقت کنید زمانی که پوزیشن اول در سود هست و نه زمانی که پوزیشن اول در ضرر هست. این سه تا راهکار برای موفقیت با سیستمی هست که دقت پایین داره. البته 70 تا 80 درصد میزان دقت پایین نیست ولی خب در ذهن اکثریت ما به این صورت هست. پس با درک و مهارت روی این سه مورد میشه از یک سیستم با میزان دقت پایین (70-80 درصد) خیلی بهتر از یک سیستم با دقت بالای 90 درصد نتیجه گرفت.

امیدوارم هیچوقت دچار این وسواس ذهنی نشیم و بتونیم واقعیت رو ببینیم و در نتیجه بتونیم از این بازار کسب سود خوبی داشته باشیم.

موضوعی که در مورد خودم متوجه شدم این هست که هر دو سه ماه یک بار سر و کلم پیدا میشه و چند پست پشت سر هم میذارم و باز میرم تا نوبت بعدی , این رو گفتم که خیالتون راحت باشه زیاد پست نمیزنم و این احتمالا آخرین باشه.

دوست داشتم مطلب بالا رو اینجا بنویسم چون هم بخش عمومی فروم هست و هم اینکه در مورد مسئله ذهنی و روانشناسی هست. اغلب پست هایی که میزنم بر اساس تجربه و یا بررسی مسائل ذهن خودم به عنوان تریدر هست و در نتیجه چندین ماه فکر کردن و بررسی هست و هدفم این هست که نتایجی که بدست آوردم رو به اشتراک بذارم تا شاید برای دوستان هم مفید باشه. امیدوارم این طور باشه.

موفق باشید

8. 22 کاربر برای این پست سودمند از arashirani عزیز تشکر کرده اند:

Peyman.Earring آواتار ها
    2,975 بار در 170 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    سلام به همه دوستان

حالت ذهنی ای که جدیدا برام رخ داده بود رو شرح میدم و در موردش صحبت میکنم. امیدوارم برای دوستان مفید باشه.

نتایج تریدری رو دیدم که در تنها یک هفته یک اکانت ریل رو 120 برابر کرده بود, یک اکانت 1000 هزار دلاری رو تبدیل به 120 هزار دلار کرده بود. با دقت سیستم 75-77 % و یا یک اکانت 500 دلاری دیگر رو در دو هفته 40 برابر کرده بود و اعداد و ارقام مشابه .... و این کارها رو چندین بار انجام داده بود که نشان بدهد شانسی نبوده.

بعد از تحسینی که در ذهنم براش بوجود آمد و کمی کنجاوی نسبت به سیستمش. اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که چرا من تا به حال نتونستم؟!! یا اینکه منم میتونم و دوست دارم که بتونم و افکار مشابه ....

این معمولا ذهنیت اشتباهی هست که وقتی موفقیت سایر تریدرها رو میبینم بوجود میاد و فراموش میکنیم خودمون در چه سطح و موقعیتی از ترید هستیم و فقط دوست داریم به اون میزان موفقیت برسیم. این اشتباه رایجی هست که وجود داره و ما رو میتونه به دردسرهای بزرگی بیندازه.
    منظورم صرفا برای تریدر اسثتنایی مثل این فرد نیست, حتی وقتی میشنویم که مثلا تریدر دیگری حسابش رو 5 برابر کرد. به نظرم بهترین کار این هست که براش آرزوی موفقیت بیشتر کنیم و اینکه در ذهنمون بگیم که پس شدنی هست و به این باور برسیم و بعد تمام و فراموش کنیم این اتفاق رو و خودمون رو مقایسه نکنیم و...
    ولی اتفاقی که میفته این هست که معمولا اینقدر جذب این اعداد و ارقام و توانایی ها میشیم که فراموش میکنیم که خودمون در چه سطحی هستیم (میزان مهارت) و چه توانایی هایی داریم و میفتیم دنبال تست سیستم های مختلف و خیلی کارهای مشابه که نشان از عدم شناخت فرد نسبت به توانایی خودش در ترید هست.
    شاید بشه چندین سطح رو برای تریدرها در نظر گرفت (البته این لیست کامل نیست ولی به طور حدودی میتونه بیانگر منظورم از این پست باشه)
    0- افرادی که مدام در حال تغییر سیستم و استراتژی هستند و هنوز چیزی که میخوان و دنبالش هستند رو پیدا نکردن و یا به سیستم هایی که دارند قانع نیستند و اونها را بعد از مدت کوتاهی تغییر میدن و حتی یک سیستم مشخص برای بررسی ندارند
    1- افرادی که فعلا در حال تست و بررسی یک سیستم و استراتژی هستند ولی هنوز به جمعبندی نهایی نرسیدن و در حال بهتر شدن هستند
    2- افرادی که سیستم و استراتژی دارند ولی هنوز در دمو در حال تست هستند و نتونستن به سوددهی مداوم (بین 6 ماه تا یکسال) در بازار لایو بر روی حساب دمو برسند
    3- افرادی که از این مرحله عبور کردند و در حساب دمو به سوددهی مداوم رسیدند و حالا حساب ریل دارند ولی هنوز در حساب ریل به سوددهی مداوم نرسیدن و برآیند شش ماهه یا یک ساله اونها تقریبا صفر یا کمی مثبت هست
    4- افرادی که در حساب ریل تونستن به سوددهی مداوم برسند و به مرور و با درک بیشتر سیستمشون این میزان سوددهی در حال بیشتر شدن هست ولی حساب ریل اونها زیر هزار دلار هست
    5- افرادی که در حساب ریل به سوددهی مداوم رسیدن و از لحاظ ذهنی این قابلیت رو دارند که با اکانت های بیشتر مثل 10 هزار دلار و بالاتر ترید کنن. فرق این دسته با دسته شماره چهار این هست که کمی تجربه بیشتری دارند ضمن اینکه توانایی ذهنی بهتری برای کار کردن با مبالغ بالا و کنترل هیجانات و استرس دارند.
    6- و دسته آخر افرادی که در حساب ریل به مرحله استادی نسبت به سیستم خودشون (نه استادی در علم تکنیکال و مارکت) رسیدن و در نتیجه میتونن با حساب های سنگین کار کنند و از لحاظ ذهنی میتونن این فشارها و بالا پایین شدنهای اکانت رو تحمل کنند.

در نهایت تعداد محدودی از افرادی که به مرحله ششم رسیدن میتونن کاری رو انجام بدن که این فرد انجام داده. پس هر زمان با این اعداد و ارقام روبرو شدیم, بعد از مدتی که هیجانات از بین رفت, واقعا فکر کنیم و خودمون بررسی کنیم که در چه سطح و موقعیتی از این شش مرحله هستیم.

اگر واقعا میخواهید که فول تایم تریدر بشین و از این راه کسب درآمد کنید و زندگیتون بچرخه, در ابتدا از سایر افراد که به مرحله چهار یا پنج رسیدن بپرسین چند سال براشون طول کشیده و روزی چند ساعت به طور مداوم وقت گذاشتن تا به این مرحله برسند. از 10 نفر که واقعا به مرحله چهار یا پنج رسیدن بپرسید و میانگین جواب ها رو حساب کنید. مثلا اگر میانگیشن 3 تا 5 سال بود با حداقل روزی 6 ساعت.

هیجانی فکر نکنید که شما باهوش هستید و در شش ماه با روزی 12 ساعت میتونید برسید به این شرایط. مرحله به مرحله برید جلو و سعی نکنید مرحله ای رو جا بندازین چون بعدا مارکت شما رو برمیگردونه عقب, فقط فرقش در این هست که کلی پول و زمان رو از دست دادین و فشار روحی روی شما افزایش پیدا کرده و به راحتی نمیتونید از پس این فشارهای روحی و مالی بربیاین. به نظرم هر زمان شما به مرحله 5 رسیدین و به خودتون اثبات شد که در این مرحله هستید, بعد میتونید به فکر عوض کردن شغلتون به ترید یا ترک شغل فعلیتون باشید.

در نهایت هر زمان به مرحله ششم رسیدیم, از سود پولهای بدست آمده یک حساب 500 دلاری یا 1000 دلاری ریل باز کنیم و بعد بریم سراغ این کارها ولی قبل از این مرحله, فکر کردن به این موارد و مقایسه خودمون با این افراد کار درست و کاربردی ای نیست.

ممکن هست در پست های بعدی در مورد این فرد یا اکانت سوال پرسیده بشه. جواب : نیازی به معرفی این فرد نمیبینم. بیشتر ذهنتون رو درگیر شش مرحله و موقعیتی که در اون هستید کنید و اعداد و ارقام اون تریدر جزء نکات کم اهمیت این پست هست چون در جای دیگر حتی 5 برابر کردن اکانت رو هم مثال زدم.

امیدوارم براتون مفید بوده باشه.
    موفق باشید
    بسیار عالی بود داوود عزیز
    سپاس ازت
    TemetNosce

10. 22 کاربر برای این پست سودمند از Peyman.Earring عزیز تشکر کرده اند:

7,667 بار در 733 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 47 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    خواهش میکنم , ممنون از سوال خوبی که کردین.

جواب سوال رو میتونم در یک یا دو جمله بیان کنم ولی ترجیح میدم به صورت مفصل توضیح بدم تا اگر سایر دوستان هم چنین سوالی براشون پیش اومده بهتر متوجه این مطلب و منظور بنده بشوند.

این چیزی که مینویسم بر اساس تجربه واقعی خودم هست. چند سال قبل قصد کردم با پولی که جمع کرده بودم پیانو زدن رو یاد بگیرم و یک پیانو خریدم و دنبال استاد پیانو میگشتم در شهرمون. توو اینترنت گشتم و یک جایی رو پیدا کردم که استادی بود که در خونه خودش آموزش میداد و خونه خیلی بزرگی هم بود, یک وقت رزرو کردم و رفتم پیشش, نوبت من که شد ازم پرسید چقدر کار کردی و در چه سطحی هستی گفتم چیزی بلد نیستم. گفت آهنگی مدنظرت هست, بهش اسم یکی دو تا از آهنگ ها رو گفتم و برام اجرا کرد, بسیار زیبا. واقعا لذت بردم با خودم گفتم همینه و کلاس خصوصی باهاش گرفتم. اون فرد شاید اولین استادی بود که توو اینترنت پیدا کرده بودم و اولین جایی بود که رفتم و دیگه بعدش هم دنبال پیدا کردن کلاس و استاد نرفتم و با خودش ادامه دادم. بعد از چندین جلسه و چند هفته متوجه شدم فردی که استادم هست و باهاش کلاس دارم, یکی از اساتید بزرگ شهرمون هست و در مراسم هایی که در شهر برگزار میشد ازش دعوت میکردن. هرچند در ابتدا با خودم میگفتم چرا اینقدر کلاسش گرونه ولی خب جذبش شده بودم و مهم نبود در اون زمان.

اگر از ابتدا واقعا میدونستم که استادم همچنین سطح بالایی داره از خجالت اصلا نمیرفتم پیشش چون هیچ چیزی بلد نبودم. حالا حساب کنید اون استاد خفن و من تازه کار تازه کار و جلسات اول به من فقط آموزش میداد باید چطور بشینم یا دستم در چه زاویه ای باشه و حتی اینکه چطور نوت ها رو درست بخونم و خیلی نکات ابتدایی دیگر....

اینکه من با یکی از بهترین اساتید شهرمون کلاس خصوصی پیانو داشتم دلیل این نمیشد که بعد از شش ماه بتونم حتی یک آهنگ رو درست بنوازم. تازه اونجا بود فهمیدم بعضی چیزها بر اساس مهارت هستند و نه صرفا کسب دانش. مهارت رو نمیشه مثل دانش سریع کسب کرد و باید در گذر زمان اتفاق بیفته همراه با تلاش مداوم و تمرین صحیح انجام دادن و علاقه زیاد داشتن و راهنمایی گرفتن از یک استاد.

حالا برگردیم به کاری که جناب امینو میکنه و در ضرر پوزیشن اضافه میکنه, مثل نواختن یک آهنگ پیانو در حد عالی هست, تازه با یک پیانو با کیفیت معمولی ( سیستم فراکتالی) و نه یک پیانو چند صد هزار دلاری (مثل ایچیموکو). خب آیا چون ایشون میتونه با یک پیانو با کیفیت معمولی یک قطعه ای رو بنوازه دلیل این میشه که منم که شاگرد ایشون هستم بعد از شش ماه یا یک سال بتونم این کار رو انجام بدم؟ سوالی هست که باید افراد خودشون به خودشون جواب بدن. جوابش برای بنده : "قطعا نه" هست.

حتی دیدم بعضی از دوستان به جناب امینو ایراد میگیرن که مثلا اگر در فلان پوزیشن 20 پیپ دیگه قیمت میرفت توو ضرر حساب کال میشد.... چیزی که دوستان بهش توجه نمیکنن این هست که ایشون دقیقا داره نشون میده که میدونه و آگاهی داره که امکان نداره همون 20 پیپ هم بیشتر بره توو ضرر, یعنی در اصل داره تواناییش و مهارتش رو نسبت به اون سیستمی که داره آموزش میده نشون میده.

حالا حساب کنید من میرفتم پیش همون استاد پیانو در شهرمون و بهش اسم یک آهنگ رو میگفتم و اون افتضاح اجرا میکرد یا میخواست سطح اجراش رو بیاره همسطح من یا کمی بالاتر از سطح من, خب نتیجه این میشد که بعد از کلاس میرفتم و پشت سرم رو هم نگاه نمیکردم.

هرچند بازهم بگم جناب امینو توانایی خودش رو با یک پیانو با کیفیت معمولی (سیستم فراکتالی) داره نشون میده اگر بشینه پشت یک پیانو فوق العاده (ایچیموکو و زمان) پوزیشنی توو ضرر نمیره که بعدش بخواد پوزیشن اضافه کنه...

حالا ما به عنوان یک فردی که داره پیانو زدن (ترید کردن) رو یاد میگیره, امکان نداره بتونیم مثل یک فردی که مهارت بسیار زیادی داره و به درجه استادی (مرحله ششم یا فراتر از ششم) رسیده پیانو بزنیم (ترید کنیم). ما باید مرحله به مرحله بریم جلو.

در ابتدا عرض کردم جواب سوال شما رو میشه در یک یا دو جمله نوشت. جواب این بود که اون سه راه حل برای دوستانی هست که به قطعیت و دقت 100 درصد در سیستم خودشون نرسیدن و تسلط کافی ندارند و نوشته بودم اگر سیستمی دارید با دقت 70 تا 80 درصد.
    در اینجا متن پیام قبلی رو اصلاح میکنم و عرض میکنم که اگر فردی سیستمی داره با دقت 70 تا 99 درصد و هنوز به مرحله ششم نرسیده و تسلط کافی رو نداره پس در نتیجه اون سه راه حل میتونه بهترین راه حل ها باشه براش برای کسب درآمد از مارکت. ضمن اینکه اگر برای تریدری هنوز به صورت عملی (نتیجه تریدهاش در درازمدت) اثبات نشده که دقت سیستمش 100 درصد هست نمیتونه مثل کسی ترید کنه که سیستمش 100 درصد هست و به درجه استادی و ششم از اون سیستم رسیده.
    ممکن هست چند سال طول بکشه و اگر از ابتدای امر اصرار کنیم بر انجام کار مشابه ولی بدون کسب مهارت کافی, فقط باعث بوجود آمدن وسواس ذهنی نسبت به دقت سیستم میشه و در نهایت هم زمان رو از دست میدیم و هم سرمایه. پس بهتره در ابتدا طوری ترید نکنیم که انگار توانایی و مهارت لازم رو داریم در صورتیکه خودمون میدونیم نداریم و بهتره طوری ترید نکنیم که یک استاد میتونه ترید کنه و داره ترید میکنه.

به مرور زمان و در حین اینکه داریم کسب درآمد میکنیم تسلط روی سیستم افزایش پیدا میکنه , دقت سیستم میره و مهارت بیشتری پیدا میکنیم و شاید روزی تونستیم ما هم از اون کارها بکنیم. شاید هم هیچوقت نتونستیم که هیچ مشکلی بوجود نمیاره و این قسمت موضوع پست قبلیم بود (وسواس ذهنی در مورد دقت سیستم) و اینکه افراد با درصد دقت پایین هم دارند خیلی خوب از این مارکت پول درمیارن.

نظر شخصی بنده این هست که تا زمان کسب مهارت و رسیدن به مرحله 5 یا 6 نباید تقلیدی ترید زد و باید بر اساس توانایی و مهارت خودمون و با منطق باشه. ما اصول سیستم رو یاد میگیریم و سعی میکنیم درست اجرا کنیم ولی زمان میبره تا مهارت کافی کسب بشه.
    منطق میگه وقتی شما روی سیستمت تسلط کافی نداری نباید وقتی پوزیشن رفت توو ضرر پوزیشن دوم رو اضافه کنی چون استرس رو افزایش میده, ذهن خیلی درگیر میشه و نمیتونه تصمیم درست بگیره, ضمن اینکه چون تسلط کافی وجود نداره فرد نمیدونه چقدر باید صبر کنه یا کجا باید از پوزیشن ها خارج بشه. سه تا راه حلی که در پست قبلی نوشتم بهترین راه کارها برای کسب درآمد با سیستمی هست که قطعیت نداره و یا اینکه خود فرد هنوز نتونسته مهارت لازم رو کسب کنه که به قطعیت برسوندش.

در پست بعدی, در جواب دوستمون بیشتر در مورد راه حل سوم (اضافه کردن پوزیشن زمانی که پوزیشن اول در سود هست) مینویسم.

این نظر شخصی بنده هست و طبق تجربه چندین ساله عرض کردم ولی تاکیدی ندارم که حتما درست هست و درست میگم.

به تازگی سه تا پست زدم که به همدیگر مرتبط هستند. پست اول که شش مرحله برای ترید کردن و تریدر شدن بود و پست دوم در مورد وسواس ذهنی در مورد دقت سیستم بود و سومی هم این پست. این سه تا رو بخونید و چند روز یا چند هفته فکر کنید. اگر درست بود اجرا کنید و درغیراینصورت احتمالا راه حل بهتری پیدا کردین که خیلی هم عالی خواهد بود و باعث خوشحالی هست و اینکه آرزوی موفقیت دارم براتون.

شاد و سلامت باشین

سلام خدمت دوست گرامی داوود جان شما قطعا یکی از بهترین های اکادمی هستید

در مورد مطالبتون با این بخش کاملا مخالف هستم
    حالا برگردیم به کاری که جناب امینو میکنه و در ضرر پوزیشن اضافه میکنه, مثل نواختن یک آهنگ پیانو در حد عالی هست, تازه با یک پیانو با کیفیت معمولی ( سیستم فراکتالی) و نه یک پیانو چند صد هزار دلاری (مثل ایچیموکو). خب آیا چون ایشون میتونه با یک پیانو با کیفیت معمولی یک قطعه ای رو بنوازه دلیل این میشه که منم که شاگرد ایشون هستم بعد از شش ماه یا یک سال بتونم این کار رو انجام بدم؟ سوالی هست که باید افراد خودشون به خودشون جواب بدن. جوابش برای بنده : "قطعا نه" هست. (جوابش اینه که به خوده شخص بستگی داره)

شما مثالی از پیانو از خودتون زدین منم مثالی از خودم میزنم
    خیلی سال پیش من رانندگی بلد نبود و اصلا به عمرم پشت رول هیچ وسیله ای نشسته بودم تصمیم گرفتم به یاد گیری رانندگی دقیق یادم نیست ولی توی دو هفته یا سه هفته به تسلطی رسیدم که خوده اموزش دهندم به اون سطح نرسیده بود برای رانندگی . اره شایده اون راننده ی حرفه ای نخواسته بشه که سطح بالایی نداشت(نسبت به من) ولی در هر صورت سابقه ی خییلی بیشتری از من داشت
    یا دوست خودم برای نواختن ویالن از صفر شروع کرد و بعد از یک سال و خرده ای الان به یکی از بهترین نوازنده های ایران تبدیل شده و بک استیج و روی استیج خواننده های معرف ویالن میزنه
    بحث سر زمان رسیدن هست شما میگی با یک سال نمیشه من میگم بستگی به شخص داره ولی شرط داره اول علاقه ی زیاد دوم تمرین فوق العاده زیاد
    قطعا من با یادگیری رانندگی نمیتونستم بگم الان میتونم برم توی مسابقات رانندگی چون راننده ی پرفشنالی نبودم چون ادامه ندادم(تمرین) و چون علاقه ای نداشتم به یادگیری بیشتر
    در کل با کلیت صحبت های شما موافقم
    ولی زمان رسیدن به موفقیت های ما رو میزان تلاش و علاقه ی ما تععین میکنه

__________________________________________________ _________________________________
    wish you all the best

ویرایش توسط cheris : 06-07-2021 در ساعت 09:37

12. 33 کاربر برای این پست سودمند از cheris عزیز تشکر کرده اند:

یاد شده
    در 25 پست
    برچسب زده شده
    در 3 تاپیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط cheris نمایش پست ها

حالا برگردیم به کاری که جناب امینو میکنه و در ضرر پوزیشن اضافه میکنه, مثل نواختن یک آهنگ پیانو در حد عالی هست, تازه با یک پیانو با کیفیت معمولی ( سیستم فراکتالی) و نه یک پیانو چند صد هزار دلاری (مثل ایچیموکو). خب آیا چون ایشون میتونه با یک پیانو با کیفیت معمولی یک قطعه ای رو بنوازه دلیل این میشه که منم که شاگرد ایشون هستم بعد از شش ماه یا یک سال بتونم این کار رو انجام بدم؟ سوالی هست که باید افراد خودشون به خودشون جواب بدن. جوابش برای بنده : "قطعا نه" هست. (جوابش اینه که به خوده شخص بستگی داره)

خیلی سال پیش من رانندگی بلد نبود و اصلا به عمرم پشت رول هیچ وسیله ای نشسته بودم تصمیم گرفتم به یاد گیری رانندگی دقیق یادم نیست ولی توی دو هفته یا سه هفته به تسلطی رسیدم که خوده اموزش دهندم به اون سطح نرسیده بود برای رانندگی . اره شایده اون راننده ی حرفه ای نخواسته بشه که سطح بالایی نداشت(نسبت به من) ولی در هر صورت سابقه ی خییلی بیشتری از من داشت
    یا دوست خودم برای نواختن ویالن از صفر شروع کرد و بعد از یک سال و خرده ای الان به یکی از بهترین نوازنده های ایران تبدیل شده و بک استیج و روی استیج خواننده های معرف ویالن میزنه
    بحث سر زمان رسیدن هست شما میگی با یک سال نمیشه من میگم بستگی به شخص داره ولی شرط داره اول علاقه ی زیاد دوم تمرین فوق العاده زیاد
    قطعا من با یادگیری رانندگی نمیتونستم بگم الان میتونم برم توی مسابقات رانندگی چون راننده ی پرفشنالی نبودم چون ادامه ندادم(تمرین) و چون علاقه ای نداشتم به یادگیری بیشتر

__________________________________________________ _________________________________
    wish you all the best

سلام خدمت شما دوست عزیز

مرسی از مطالبی که بیان کردین.

مقایسه ترید کردن با رانندگی مقایسه متناسبی نیست ولی مثالی که در مورد ویالن زدین قابل قبول هست.

همیشه در هر دسته ای و حرفه ای یا هر هنری افراد استثناء وجود دارند ولی وقتی میخوان آمار علمی رو بیان کنن, استثناء ها رو در نظر نمیگیرن.

بله از این مثال ها بسیار هست و یک مثال واقعی اینکه: یکی از دوستان خانوادگی بنده هست که یک زبان خارجی رو در شش ماه یادگرفته طوری که تشخیصش سخت هست برای افراد متوجه بشن که آیا این فرد این زبانی که صحبت میکنه زبان دومش هست یا در اون کشور بزرگ شده. از ابتدایی که شروع کرده به یادگیری تا تسلط قطعی و بسیار عالی فقط شش ماه ازش وقت گرفته...

آیا من میتونم آمار بدم و به بقیه بگم یادگیری زبان با تلاش و علاقه فقط شش ماه زمان لازم داره ؟ خیر چون این فرد جزء دسته آماری به حساب نمیاد.

در ترید هم به همین صورت هست, و جواب بنده هنوز هم "قطعا نه" هست و این جواب طبق تجربه ده ساله بنده و برخورد با تریدهای بسیار زیاد و بودن در فروم های فراوان هست. چرا جوابم هنوز قطعا نه هست, چون اینجا تاپیک عمومی هست و وقتی آمار داره داده میشه, افراد استثنائی در نظر گرفته نمیشن.

مشکلی که در ترید وجود داره این هست که اغلب افرادی که میان سمت ترید, افرادی هستند که هوش بالایی دارند یا از قبل در کار دیگری موفق هستند, و این تصور غلط بوجود میاد که خب پس اینجا هم شش ماه یا یک سال وقت میذارم و بعد پول پارو میکنم که هیچوقت این اتفاق نمیفته.

زمان رسیدن به موفقیت رو خیلی موارد مشخص میکنه و دو عامل اصلیش میتونه تلاش و علاقه باشه ولی در ابتدای امر برای یادگیری هر هنری یا حرفه ای که نیاز به کسب مهارت داره, فرد نباید خودش رو استثناء فرض کنه. استثناء بودن خودش بروز خواهد کرد.

موفق باشید.

14. 31 کاربر برای این پست سودمند از Davood36 عزیز تشکر کرده اند:

Mr.jason آواتار ها
    34,823 بار در 2,439 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 287 پست
    برچسب زده شده
    در 5 تاپیک

wish you all the best

سلام دوست عزیز
    زمان موفقیت مارودر وهله ی اول نه علاقه و نه تلاش بلکه قصد نیت و هدف گذاری هستش که تعیین میکنه
    خیلیا به پول علاقه دارن و خیلی تلاش میکنن ولی ایا پولدارن؟
    هدف عامل جهت دهنده به تمرین هستش(در موضوع ترید)
    بذارید مثالی رو بزنم تا بفهمید منظور منو
    فرض کنید میرید بستکبال و میخواید بسکتبالیست شید (هدف کلی: بسکتبالیست شدن)
    حالا مسلما اولین هدفی که تعیین میکنید گل زدن هستش(هدف جزیی تر:پرت کردن توپ داخل سبد) خیلی ها همین جا وایمیستن
    حالا یک حرفه ای چیکار میکنه
    هدف بعدی: پرت کردن توپ داخل سبد از 1/4 زمین
    هدف بعدی : پرت کردن توپ از میانه زمین
    و همین سبب حرفه ای شدن شخص میشه
    حالا اینکه هدف جهت دهنده ی تمرین هستش یعنی چی؟
    شما در ابتدا که میخواید توپ را داخل سبد بندازید(هدف)خیلی از پرتاب ها داخل سبد نمیرن پس ما این مورد رو خیلی بیشتر از داخل سبد انداختن تمرین کردیم پس باید توانایی نیانداختن داخل سبد قوی تر شه
    ولی در واقع
    اینطور نیست هدف تعیین میکنه که چ چیزی بهبود پیدا کنه و چ چیزی ضعیف بشه اگر هدفتون پرتاپ توپ داخل سبد باشه توانایی داخل سبد نیانداختن ضعیف میشه و توانایی داخل سبد انداختن قوی میشه
    وقتی شما هدف هارو به ترتیب و خیلی دقیق و برنامه ریزی شده بدست بیارید خیلی سریع رشد میکنید و اینجاست که پای تمرین میاد وسط
    ویرایش توسط Mr.jason : 06-08-2021 در ساعت 22:44
    I Will Never Forgot These Words
    With Great Power
    Comes Great Responsibilities
    This Is My Gift
    My Curse
    ?Who am I
    ........ I am

16. 32 کاربر برای این پست سودمند از Mr.jason عزیز تشکر کرده اند:

khoshroomahdi آواتار ها
    29,161 بار در 2,286 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 287 پست
    برچسب زده شده
    در 4 تاپیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط Hkowsarri نمایش پست ها
    سلام. یک سوال چرا در دمو ترید تحلیلی من جواب میده اما در ریل جواب نمیده؟
    صرفا روانشناسی و احتمالا پایبند نبودن به چک لیست و برنامه هدف هست.

18. 16 کاربر برای این پست سودمند از khoshroomahdi عزیز تشکر کرده اند:

یاد شده
    در 25 پست
    برچسب زده شده
    در 3 تاپیک

wish you all the best

سلامی دوباره خدمت شما

صحبتی از جناب امینو شنیدم که ایشون تاکید داشتن به خود فرد بستگی داره. خواستم دوباره پست بزنم و این مطلب رو در راستای پست شما بیان کنم چون به صحبت ها و مطالب جناب امینو در مورد مارکت و روانشناسی اعتماد و اطمینان دارم.

ممنون از پست شما

موفق باشید

20. 27 کاربر برای این پست سودمند از Davood36 عزیز تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 54 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (2 کاربران و 52 مهمان ها)

1. Ma2ta،
  2. Mr. & Mrs. hatami

کلمات کلیدی این موضوع