با سلام دوستان گُل و نازنین ، امیدوارم مثل همیشه عالی باشید ، امروز بازار تعطیله و موقعیت خوبیه برای تعریف قصه و داستان ، امیدوارم قدری شیرین و جذاب باشه
یادمه بچه که بودم یه شب بابا و مامان خونه نبودند ، من همراه با خواهرم خونه بودیم ، خونه یه حیاط بزرگ داشت و گوشه پایین این حیاط یه اتاق بود که بعنوان انبار ازش استفاده میشد ، متوجه شدیم که یه صداهای از داخل انبار داره میاد ، آنقدر ترسیده بودیم که نمی تونستیم بلند حرف بزنیم ، خلاصه میگفتیم که این میتونه صدای جِن ، هیولا ، دزد بچه ها و چندین حدس اینچنین باشه ، از ترس در خونه را سه قفله کرده بودیم ، چراغ ها رو خاموش کردیم و یواشکی از پشت پرده پنجره ها به درب انبار داخل حیاط نگاه میکردیم ، حتی حرکت برگ درخت های حیاط را واکنشی نسبت به تنفس این هیولا تفسیر میکردیم . خونه دایی نزدیک ما بود ، باهاش تماس گرفتیم و ماجرا را گفتیم ، بنده خدا دایی سراسیمه مثل مرغ پَر کنده خودش را رساند ، چراغ های لابلای درخت ها را روشن کرد ، در انبار را باز کرد و دیدیم که یه بچه گربه است ، پنجره باز بوده بهمین خاطر تونسته وارد انبار بشه و داشت بازیگوشی میکرد .

ساختار ذهن باستانی چند هزار ساله ما انسان ها دست نخورده باقی مانده و انگاره های ما نسبت به وقایع ناشناخته با بزرگنمایی مواجه است ، همیشه آنها را بزرگتر ، مخوف تر ، پیچیده تر از واقعیت می پنداریم و در تخیل ذهنمان سخت ترین مصائب را به تصویر میکشه و شروع به داستان سازی میکنه . این موضوع را به این دلیل مطرح کردم که مطلب مهمی را با شما در میان بگذارم و آن مطلب اینه که اگه در بازار فارکس تا کنون به نتیجه ی مد نظرت نرسیدی ، علتش یکسری موضوعات سخت و پیچیده نیست ، در ادامه با ذکر یک مثال مطلوب ، جان کلام را ادامه میدیم .

ابتدا بیایید بررسی کنیم که یک برنامه نرم افزاری چگونه ساخته و راه اندازی میشه ، یک برنامه نرم افزاری در یک فرآیندی توسط چند هزار خط کُدنویسی ساخته میشه ، نوشتن این چند هزار خط را برنامه نویس در یک دوره طاقت فرسا و طولانی انجام میده ، در زمان تست و راه اندازی نرم افزار ، بدون شک خطای بوجود میاد که سبب میشه برنامه کار نکنه ، در این زمان برنامه نویس صفحه کُدها را باز میکنه و مشاهده میکنه که یک پاراگراف از کُدها با خطا مواجه شده (سیستم آن پاراگراف را معمولا با رنگ قرمز به برنامه نویس نشان میده) ، همیشه وقتی برنامه نویس پاراگرف را بررسی میکنه ، متوجه میشه که یک کلمه و گاها یک حرف اضافه در یک کلمه باعث بوجود آمدن این خطا در این پاراگراف شده و در نتیجه کل برنامه با اختلال مواجه شده و با اصلاح آن کلمه مشکل برطرف میشه و برنامه بخوبی راه اندازی میشه .

دوستان از زمانی که ما تصمیم گرفتیم شغل بازار فارکس را انتخاب کنیم و در همین راستا شروع به یادگیری ، آموزش دیدن ، مطالعه کردن ، تمرین کردن ، معامله کردن و در کل انجام هر فعالیتی در راستای بازار فارکس را انجام میدیم ، به واقع در حال کُدنویسی ذهنمان هستیم . فارغ از اینکه شغل قبلی ما چی بوده ، با فعالیت های کنونی داریم ذهنمان را کُدنویسی میکنیم که عملکرد منطبق با بازار را یاد بگیره ، یعنی داریم در این کُدها بهش یاد میدیم که در شرایط مختلف چگونه عمل کند ، دقیقا مشابه یک برنامه نرم افزاری ، ما داریم ذهنمان را پرورش و برنامه نویسی می کنیم .
چرا بعضی از معامله گران با تجربه بخوبی و راحتی در مارکت کار میکنند و درآمد های فوق العاده ای دارند ؟ علتش اینه که طرف خطای کُدنویسی ذهنش را برطرف کرده . پیچیده ترین برنامه های نرم افزاری پس از اینکه خطای آن گرفته شد ، تا پایان عمر بصورت روتین و پویا و همیشگی کار میکنند ، ذهن ما هم همینطوره ، خطای آن که گرفته بشه به سهولت برامون کار میکنه .
در اینجا به ابتدای مطلب بر میگردیم که اگه در بازار فارکس تا کنون به نتیجه ی مد نظرت نرسیدی ، علتش یکسری موضوعات سخت و پیچیده نیست – دلیلش اینه که یک کلمه از کُدها ذهنت نیاز به اصلاح شدن داره و با اصلاح شدن این کُد چنان با سهولت و آرامش به سود میرسی که خودت هم متوجه اش نمیشی که چی شد ! کُل اشخاصی که خطای کُد ذهنیشون بر طرف شده ، تا چند مدت متوجه آن تغییر نمیشن ، بعد از مدتی بخودشان میان و میبینند که چقدر ساده و راحت دارند کار میکنند و درآمد کسب میکنند . در واقع این اصلاح چونکه در لایه های ریزین ذهن داره انجام میشه ، مثل برطرف شدن درد فیزیکی نیست که مشهود باشه ولی بعد از مدتی شخص متوجه این میشه که در مسیر رسیدن به اهدافش قرار گرفته و فاز قبلی را پشت سر گذاشته .

ما بخوبی میداینم که تریدرها خطاهای متنوع زیادی ندارند ، خطاها محدود و شناخته شده هستند ، مشکل اینکه که ما خطاهای محدود را مدام در معاملات تکرار میکنیم . بنابراین این جرقه در ذهن ما شکل میگیره که به هدف داریم نزدیک میشیم ، خطای نرم افزار ذهن ما انگشت شمار هستند و با اصلاح این خطا ، سیستم تبدیل به موتور پول میشه .
حال سوال اینجاست : چگونه بدانم که خطای نرم افزار ذهن من چی هستش ؟

پاسخ ساده است و شاید سادگی پاسخ سبب بی توجهی ما به آن بشه و این متاسفانه مشکلی است که بسیاری با آن مواجه هستند . حتما در مدیتیشن این تجربه را داشتید که وقتی آگاهانه به یک فکری که در زمان مدیتیشن به سراغتان میاد بعنوان یک ناظر نگاه میکنید ، آن فکر مثل بخار در هوا ناپدید میشه . در واقع ما کار خاصی انجام ندادیم و فقط آگاهانه مشاهده گر بودیم و این مشاهده گری تاثیرات شگرف بوجود میاره . در خصوص مقوله شناسایی خطای کُد ذهنی هم داستان به همین صورته ، وقتی ما آگاهانه به این موضوع توجه داریم که در فرآیند شناخت کُد خطای برنامه ذهنی هستیم ، بصورت ناخودآگاه در لایه های زیرین ذهن ما فعالیت های صورت میگیره که منجر به شناسایی و اصلاح آن خطا میشه ، شاید قدری نا باورانه به نظر برسه ولی علم اعصاب چیز دیگه ای داره میگه . در این مسیر فقط یک مشکلی وجود داره ، اونم اینه که اگه فرآیند اصلاح خطای ذهنی را اجازه بدیم که روال طبیعی خودش طی کنه شاید مشمول زمان زیادی بشه ، ادیسون به این موضوع کاملا واقف بود و از یک روشی شخصی استفاده میکرد ، روی خطای ناشناخته متمرکز میشد و بعد رهاش میکرد و بعد از چند روز مجدد متمرکز میشد و دریافت ها انجام میشد و به این روش مشکلات ناشناخته اختراعات خودش را کشف میکرد

برگردیم به سوال : چگونه بدانم که خطای نرم افزار ذهن من چی هستش ؟ در بالا گفتیم که فقط فکر کردن به اینکه بدانیم در ذهن ما یک کُد خطای وجود دارد که اجازه رُشد را از ما گرفته و نیاز به اصلاح داره سبب شروع فعالیت های پردازنده ذهن میشه که در نتیجه اصلاح بهمراه خواهد داشت ولی این کافی نیست ، ما باید مانند ادیسون به این فرآیند کمک کنیم تا خطا زودتر شناخته بشه ، بنابراین برای تقویت و کمک به این پروسه چکار میتونیم بکنیم ؟

پاسخ از قبل داده شده : خطای تریدرها متنوع و زیاد نیستند ، بلکه بسیار محدود اند . در خصوص خطاهای محدود معامله گران امین جان چند مقاله را در وب سایت قرار دادند ، پیشنهاد میکنم آنها را مطالعه کنید و خطاها را شناسایی کنید ، یافتن سرفصل خطاها از داخل دل مقالات ، همان کلید واژه های هستند که به پردازنده های ذهنتان کمک میکنه که ذهن من دنبال این سرنخ ها باش و ببین من در حصار کدام خطا گرفتار شده ام . در جلسات مدیتیشن و خودشناسی به رفتار و عملکرد خودتان و خطاها توجه کنید و ببینید در انجام معاملات کدام خطا را بیشتر تکرار میکنید ، با شناسایی و اصلاح خطا ، برنامه نرم افزاری ذهن شما به راه می افته و دیگر چیزی جلودار آن نخواهد بود .
موفق باشید