سلام محمد جان.
خیلی عالی بود. ممنون
نقل قول نوشته اصلی توسط MEMO نمایش پست ها
سلام رضا جان

به عنوان یه دوست / اصلا نباید حرف هیچکدوم از این دو گروه مهم باشه براتون هم کسی که انرژی الکی شارژ میکنه و یا حتی اونی که انرژی طرف مقابل رو خالی میکنه

خود شخص از میزان ریسکی که داره میکنه خبردار هست و میتونه شرایط رو بسنجه

در این مورد نه من و نه کسی دیگه میتونه نظر بده که چقدر شخص وقت و هزینه صرف کرده چون این مارکت در بلند مدت سودده خواهد بود

امروز داشتم کتاب برتری خفیف رو میخوندم مطالبی از این کتاب رو مینویسم :

چرا سینماها و سازندگان کلیپ فقط به ساختن یک کلیپ 30 ثانیه ای با یک موسیقی فوق العاده بسنده میکنند . آن ها حتی اگر وقت کافی را برای نشان دادن نتایج طولانی مدت داشتند هم این کاررا نمیکردند زیرا این کار کسل کننده و ملال آور است

برتری خفیف کسل کننده است(مثل صحبت استاد که میگن روزانه 1تا3 درصد) چرا که اثر هیجانی آنی ندارد

مردم به این دلیل برتری خفیف را استفاده نمیکنند چون در بلند مدت نتایجشو میبینند و رضایت آنی ندارد .. امروز در باشگاه ثبت نام میکنید و بعد از دو هفته خودتونو توی آیینه نگاه میکنید و چیزی مشاهده نمیکنید ! ملال آور است اما فقط 1 سال تحمل کنید

مطمعنا خیلی خوب می شد اگر می توانستید با یک کار مهیج همه شرایط رو ناگهان درست کنید . این اتفاق ممکن است در یک فیلم سینمایی رخ دهد اما این زندگی شماست . چه کاری می توانید کنید؟

مثال پسر کنگفوکار که استاد هم مطرح کردند فیلمشو : کل اتفاقات در 2 ساعت افتاد .. از زمانی که از امریکا به چین مهاجرت کردند تا اینکه در مسابقات برنده شد ! تنها در 2 ساعت !

بیننده میگه چه خوب میشد اگر میشد و... ولی این اتفاقات کم کم در دنیای واقعی باید 4یا5 سال اتفاق بیوفته ..اگر شرکت سازنده همین فیلم فیلمشو 5 سال و هرروز روزی 2 ساعت میزاشت آیا باز بیننده نگاه میکرد ؟ قطعا نه

چرا روزانه تمرین های یا لو نمیکنیم و فقط یبار انجا میدیم اونم اوایل فایلها؟
چرا روزانه 5 یا 10 مورد چک لیست رو در گذشته تمرین نمیکنیم؟
چرا روزانه 40یا50 هزار تومان نمیزاریم یجایی که بهش نگاه هم نکنیم ؟ (همین 40 50 تومان بعد از 5 سال تقریبا بالای 50 میلیون میشه ..شاید پولی نباشه توی ایران ولی خب یه پشتوانه کوچیک که هست )
برتری خفیف انجامش ساده است و انجام ندادنش هم سادست فقط چون نتایج آنی نداره میگیم ولش کن
برای جلوگیری از حسرت و پشیمانی خیلی بهتره که سیستماتیک رفتار کنیم تا تحلیلی(چه در زندگی و چه در مارکت) چون اینطوری شما همیشه یک رفتار رو انجام میدید که قبلا نتایجشو میدونید

مثلا شما به طور سیستماتیک میدونید که پیاده روی کردن ده دقیقه کافیه ..پس هرروز سیستماتیک 10 دقیقه انجام میدید و نه بیشتر و نه کمتر (نه طمع میکنید که روز بعد از خستگی نتونید تکون بخورید ونه کم میرید که حسرتشو بخورید)

do less...کمتر انجام دهید

شما توی مارکت تا اینجای حد سودتون هست رو که گرفتید بیاید بیرون و بر همین اساس مدیریت سرمایه بزارید ..نه بیشتر که طمع کنید و نه کمتر که حسرتشو بخورید

همه موارد بالا بخواید تحلیلی کار کنید و به سیستم مسلط نباشید(چه زندگی و چه مارکت) قطعا دچار حس حسرت و پشیمانی میشید

چک لیست برای هر دو عالی میشه
چک لیست مارکت که مشخصه
چک لیست زندگی هم میشه برنامه روزانه

مثلا من میدونم که روزانه بیشتر از یک مقاله رو نمیخوام بخونم پس دو تا یا سه تاش نمیکنم که حالم از خوندن بهم بخوره
میدونم که روزانه بیشتر از ده دقیقه حوصله تمرین فلان چیز رو ندارم پس نمیام خودمو مجبور کنم که حتما باید امروز 12 ساعت تمرین کنم (خب چیو تمرین کنم) از اونطرف میوفتیم خب
این میشه که میگیم نمیدونم چم شده اصلا یک هفته یا دو هفتست حوصله تمرین ندارم
اینه دلیلش

مسیرتونو دارید میرید و به طور فزاینده نتایجش منفیه : اصلاح مسیر کنید ..گاهی اوقات رها کردن آسیب کمتری میزنه تا نگهداشتن یک چیز
موفق باشید