سلام دوستان وقت بخیر امیدوارم حالتون خوب باشه

اخیرا دوتا سمینار از آقای دارن هاردی دیدم،اولی درمورد نظام باورها و دومی سمینار اثر مرکب.پیشنهاد میکنم ببینید
ویدیو انگیزشی - دارن هاردی - سمینار نظام باور ها برای موفقیت (بخش اول) (aparat.com)

ویدان - مهارت آموزی آنلاین (vidone.ir)

برداشت شخصی و چند نکته اضافه تر هم در ادامه میارم .لطفا بعد از اینکه دیدید ادامه پست را بخونید

وقتی داشتم این سمینار را میدیدم اونجایی که داشت در مورد انتخابها توضیح میداد یاد یه موضوع جالب افتاد.پریشب عروسی داشتیم و سر میز شام من کنار بچه 8 ساله یکی از اقوام نشسته بودم. آخرای شام بود که این بچه ازم پرسید چرا نوشابتو نمیخوری؟گفتم چون ضرر داره.اون دوتا خورده بود و دوتای دیگم گرفته بود برای فرداش.گفت نه ببین نوشابه را اگه هر روز بخوری ضرر داره و چند وقت یه بارش اشکالی نداره.من خندیدم و گذشت تا دیشب این وبینار را دیدم و اونجاییش که میگه انتخاب های کوچیک روزمره هستند که نتایج را ایجاد میکنند و و اینکه دونستن اینکه باید چه کاری انجام بدیم مهم نیست انجام دادن اون کارها مهمه.
واقعا چه اتفاقی میوفته که ما کارهایی را که میدونیم انجام دادنشون غلطه را انجام میدیم و کارهایی که میدونیم برای رسیدن به موفقیت باید انجام بدیم را انجام نمیدیم؟
ناخودآگاه ما دقیقا مثل یک بچه 5 ساله میمونه و بر اساس برنامه هایی که براش تعریف شده برای ما تصمیم میگیره و این برنامه ها خودشون را به شکل علاقه یا عدم وجود علاقه نشون میدن.وقتی اراده ما برای انجام کارهایی که قراره ما را موفق کنه یا انجام ندادن کار های غلط وارد عمل میشه ذهن ناخودآگاه احساس خطر میکنه و تمام تلاشش را برای متوقف کردن اراده خودآگاه انجام میده.مهمترین و شایع ترین کاری که ناخودآگاه در این زمان انجام میده فریب دادن منطق هست.مثلا جمله ماهی یکبار نوشابه خوردن ضرری برای بدن نداره میتونه کاملا منطقی باشه ولی دلیل 90% انتخابهای غلط روزانه ما همین تصمیم گیری های به ظاهر منطقیه
آگاهی از این الگوهای فریب منطق میتونه این دور باطل را متوقف کنه و باعث بشه ما واقعا آگاهانه تصمیمات کوچک زندگیمون را بگیریم
میشه با پرسشهای این چنینی این آگاهی را فعال کنیم:
نوشابه نخورم یا خودم را فریب بدم و بگم هر چند وقت یکبارش ضرر نداره؟
مسواک بزنم یا بگم دیشب زدم ،امشب نزنم اتفاقی نمی افته؟
ورزش کنم یا برای ورزش نکردن یه بهونه منطقی پیدا کنم؟
صبر کنم موقعیت عالی طبق چک لیستم ایجاد بشه یا بگم همین موقعیت با اینکه بر اساس چک لیستم نیس ولی بدم نیس بذار بگیرمش؟
به برنامه هدفم پایبند باشم یا بگم یه درصد اضافه تر به جایی برنمیخوره؟
عملکرد روزانم را برسی کنم یا بگم الان خسته هستم ایشالا بعدا؟
برای معاملم استاپ بذارم یا بگم چون ممکنه قیمت بیاد استاپ منو بزنه و بعد حرکت کنه استاپم را توی ذهنم نگه دارم؟
سر ساعت بخوابم یا بگم یه ربع دیرتر بخوابم مشکلی پیش نمیاد؟
مطالعه کنم یا بگم کارای مهمتر دارم؟
الان 5 صبحه.بیدار بشم یا بگم به خواب نیاز دارم و یک ربع بیشتر بخوابم به برنامم خللی وارد نمیشه؟
و...
وقتی این گفت و گوی ذهنی را به شکل آگاهانه انجام بدین مثل اینه که داخل مغز یک پروژکتور روشن کنید و ذهن ناخودآگاه دیگه نمیتونه یواشکی روی انتخابها اثر بذاره.

نکته مثبتش اینه که وقتی یه مدت یک اتخاب و عمل درست را تکرار کنیم ناخودآگاه قبولش میکنه و دست از ساختن بهونه های منطقی میکشه و نکته جذابتر اینه که بعد از مدتی شناخت الگوهای فریب منطقی خودش به یک الگوی ناخودآگاه تبدیل میشه و به شکل خودکار تصمیمات و انتخاب های درست و مفید را ایجاد میکنه.
یکی از راه های دیگر ناخودآگاه برای در رفتن از زیر کارهایی که دوست نداره انجام بده فراموشیه.راهکارش خیلی سادس؛نوشتن برنامه ها در شب قبل و مرورشون در صبح هر روز.البته اگر با یه بهونه منطقی دیگه جلوی نوشتن را نگیره.
یه تکنیک ساده ولی بسیار کاربردی برای هماهنگ کردن ناخودآگاه با تصمیمات اینه که به هیچ عنوان باهاش نجنگید و سعی نکنید با اراده پولادین قهرمانانتون عادتهاتون را شکست بدین و برنامه هاتون را عملی کنید.5 دقیقه قبل از اینکه کاری را شروع کنید و تصمیم قطعی بگیرید(مثلا ورزش) بهش بگید آماده باش 5 دقیقه دیگه در حال ورزش کردن هستیم. و اجازه بدین 5 دقیقه با خودش تجزیه تحلیل کنه و هماهنگ بشه.وقتی میخواید کاری را انجام ندین(عادت منفی،مثلا سیگار کشیدن یا خوردن شیرینی) بهش بگید باشه این کار را انجام میدم ولی (مثلا) یک ساعت دیگه و یک ساعت بعد ببینید هنوز واقعا دلتون میخواد اون کار را انجام بدین؟اگر نه که هیچی ولی اگر بله، اشکالی نداره انجامش بدین و خوشحال باشید که موفق شدید عادت بدتون را به تعویق بندازید.این کار الگوهای ذهن را کم کم تغییر میده

موفق باشید