صفحه 326 از 556 نخستنخست ... 226276316324325326327328336376426 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 3,251 به 3,260 از 5552

موضوع: روانشناسی بازار و روانشناسی فردی

Reza_Ryzer آواتار ها
    9,743 بار در 1,045 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 27 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    مرسی محمد جان دوست خوب من
    نقل قول نوشته اصلی توسط MEMO نمایش پست ها
    وقت بخیر

ببینید این موارد بیشتر توسط افراد معمولی که هیچگونه آگاهی یا علمی در مورد روانشناسی ندارند رواج پیدا کرده برای افراد معمولی جامعه(به قول استاد های لول میکنند شما رو بعد ولتون می کنند ..مثل قانون نیوتن که میگه هر عملی عکس العملی داره ..این های لول بشه و تخلیه نشه پوست انسان رو میکنه توی روانشناسی فردی )

حالا من اسم نمیبرم ولی خیلی از افراد یک مدت در اینستاگرام شروع به فعالیت تحت عنوان روانشناسی کردند

مثل مثلا قانون جذب یا هزار نمونه دیگه که اومدن یک اصل رو به طور دلخواه خودشون تغییر دادند

به طور مثال یکی از دوستان دوران دانشگاه من الان به قول خودشون تبدیل به مربی تغییر باور شدند و بدون علم پشت اون و در مورد روانشناسی خوندن و... (توی اینستاگرام زیاد هست تا دلتون بخواد و میان واقعا از روی ناآگاهی مردم سواستفاده میکنند و دوره های خودشون رو میفروشند)
    مثلا من یک روز از سر بیکاری و تایم تفریح یکی از ویدیو هاشون رو دیدم و واقعا یک لبخند تلخ روی چهره ام نشست ..فرمودند که مثلا اگر میخواید ثروت وارد زندگیتون شه عدد فلانتون رو پیدا کنید و در تخت خواب خودتون این موارد رو بزارید و حتما چوب تخت خوابتون این رنگی و فلان جنس باشه و اصلا آیینه نداشته باشید
    یا مثلا چوب دارچین بزارید توی گوشه خونتون و ...

ببینید خیلی ها هستند که واقعا اینطوری سواستفاده می کنند و متاسفانه خیلی ها هم هستند ( که به این حرف ها اعتماد می کنند و انجام میدن و خب نتیجه هم نمی گیرند

اتفاقا امینو عزیز هم در نمیدونم کدوم فایل پرایس اکشن بود که یکی از دوستان فرمودند 99% حس مهمه و 1 % عمل و کاملا استاد باهشون مخالفت کردند

مثلا نمیشه توی هیچکدوم از این 2 دوره بدون تلاش و تسلط روی اونها کاری رو به پیش برد ..حالا من چوب دارچین که هیچ درخت دارچین هم بکارم گوشه خونه مون نتیجه ای رخ نمیده
    چون اصلا مغز ما اینطوری کار نمیکنه ...مغز میگه اقا شما دیتا به من بده و تکرارش کن و مسلط شو بعد ببین من چیکار میکنم برات
    مثلا خیلی از دوستان میگن من صبر کافی ندارم ..توی یک کتاب خوندم صبر نشونه عقل سالمه (عقل سالم در بدن سالم..حالا بدن سالم چیه؟ رژیم و ورزش و .... همه بهم وصل اند مثل کرانه ها)
    بعد مورد دیگه هدفه که انسان رو صبور میکنه ..مثلا من بدونم هدفم در جهت رونده یا مثلا هیدن اول رونده عقلم سالم باشه روی همون میزنم (این برای هدفه وگرنه تریدر تحلیلی همه جای مارکت هدفشه چون همه جا رو مسلطه )
    به قول الیوت که میگه موج 4 بودی برو بخواب اینجا هم همین ..نداشتی نزن(حالا عقلت سالم باشه و هدفمند باشی نمیزنی ...سالم هم نباشه میزنی و خب سود هم کنی در جت رشد تو نبوده ..این میشه همونسود شانسی که یجایی پوست از سرت میکنه)

مثالشم مثال اژدر که توی کتاب سایکو سایبرنتیک هست و استاد هم گفتند

در کل تعادل ..تعادل بین حس خوب و عمل (مثال باغ گل امینو)

موفق باشید
    مثل یک جنگجو تمرین کن ، نینجا شو
    هنر نینجا در تعادل ذهن و بدن است

2. 7 کاربر برای این پست سودمند از Reza_Ryzer عزیز تشکر کرده اند:

omidhd آواتار ها
    1,366 بار در 308 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 15 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    سلام امیدوارم حالتون خوب باشه
    پیشنهاد فیلم
    Everything_Everywhere_All_at_Once.jpg

Everything Everywhere All at Once
    موفق باشید
    هرچیزی رو تمرین کنی ، در اون به مهارت میرسی
    سطح موفقیت ما به ندرت از سطح رشد شخصی ما فراتر میره

4. 8 کاربر برای این پست سودمند از omidhd عزیز تشکر کرده اند:

emiro آواتار ها
    967 بار در 300 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 1 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    جیزی که من ب شخصه با این تجربه ها متوجه شدم ب ماهیت بی طرفه بودن بازار ایمان پیدا کردم و فقط تنها چیزی که دیدم عادات تفکری و احساسی من بود که نتیجش شده استاپ خوردن
    برای رسیدن به تارگت پول جناب امینو خیلی خوب اشاره کردن ب کوه یخ . و البته تفییر ماهیت عادت هامون....
    ولی خب متاسفانه یا خوشبختانه درک ما تکاملی هست و تیوری بخش کوچکی رو شامل میشه
    نزدیک یه هفتس روی موضوع راه رفتن خالی اینکه چ تحولاتی رخ داده از روزی که ب دنیا اومدیم و تا الن که با عمر پر برکنمون داریم استفاده میکنیم از این مهارت
    و چه شکست هایی که خوردیم چه زخمها و اسیب هایی که دیدیم تا ب اصول تکاملی پی بردیم و تونستیم تسلط پیدا کنیم و حالا از همون شکست ها هم تکنیک هایی برای جلوگیری از افتادن روی زمین پیدا کردیم ودرک این مفهوم که اونجا چه تیوری پشتش بوده ...
    در اصل ما اجازه دادیم ذهنمون خلاقانه در طی چندین سال کار کنه و به درک خاصی برسه و از همه مواردی شکستها هم استفاده کنه
    و تفاوت بازار با این مسله اینه که چارت بی صداست و با دنیای اطرا ف ما زیاد شباهتی نداره سکوت محضه
    ما باید یه کاری کنیم از تخیلاتمون استفاده کنیم که لذت بخش باشه و احساسات ما رو در جریان بندازه

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza_Ryzer نمایش پست ها
    حبیب نور محمداف قهرمان ufc با ۲۹ پیروزی و بدون باخت
    همه میدونیم که ufc چقدر حرفه ایه و mma چقدر ورزش خطرناکیه
    حالا تو این ورزش کسی پیدا شده که حتی یه شکست هم نداشته و همه رو از دم تیغ گذرونده جالبه بدونید که مسابقات mma در سه راند ۵ دقیقه ای برگذار میشه ولی حبیب برای ۹ راند تمرین میکرده اون قهرمان چندین رشته ورزشی بوده ، چیزی که من از این آدم یاد باید بگیرم و در کارم استفاده کنم اینه که اگه سختی مارکت ۱۰۰ه من باید ده برابر سخت تر ببینمش ینی اگه مثلا استاد گفته فلان تمرین رو برو ۱۰۰ بار انجام بده من ۱۰۰۰ بار اون تمرینو انجام باید بدم (اینو عملا شروع کردم و دارم انجامش میدم تک تک تمرین های استادو)
    من یه استادی داشتم که یه آزمایش برامون انجام داد در همین راستا خدمتتون عرض میکنم یه مدادو ورداشت تو مشتت گرفت و فقط با یه انگشت اونو شکست در حالی که استادم نه رزمی کار بود نه بدن عضلانی داشت اون فقط یه چیزی میدونست که اگه بخواد اون مدادو هدف بگیره هیچ موقع نمیتونه اونو بشکنه بلکه میومد ۱۰ سانت پایین تر از اونو هدف میگرفت
    بازم مثال دیگش که همه باهاش روبرو شدم تو مدرسه میگن برای ۲۵ بخون که ۲۰ بشی برای ۲۰ بخونی ۱۷ میشی برای ۱۰ بخونی ۲ هم نمیشی
    پس چی شد اگه قراره تو این مارکت موفق بشیم
    یک ، ده برابر بیشتر از چیزی که استاد میگه انجام بدیم که دیگه اون تارگت مدنظر عملا تو مشتمونه
    مثلا به جای ۱۰۰ بار ۱۰۰۰ بار یه تمرینو انجام بدیم
    اگه تارگت اینه که بتونی یه اکانتو دو برابر کنی تارگت بذار ۲۰ برابر باید کنی
    یه چیز مهم دیگم که باید باهاش روبرو بشیم و شما خیلی خوب اشاره کردی با ضررات روبرو بشه ما باید یاد بگیریم بتونیم خوب کال کنیم اصلا تارگت بذار بگو من میخوام این اکانتو کال کنم اما با این شرایط بعدش میبینی چقد نتایج میتونه عوض بشه
    در نهایت به قول آقا محمود با اکانت سمین باید مثل چسب باشیم نشد و نمیشه و نمیتونم نداریم این مارکت اگه منو زمین میزنه میرم ده برابر قوی تر برمیگردم جوری که بشه یه روتین عادی مث غذا خوردن و اون موقع هست که چقدر شیرینه زندگی تریدری (الانشم همش لذته)
    شاد باشید پرانرژی
    ویرایش توسط emiro : 02-12-2023 در ساعت 21:18

6. 8 کاربر برای این پست سودمند از emiro عزیز تشکر کرده اند:

hassan47 آواتار ها
    3,044 بار در 720 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 18 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک

Lightbulb ۱۲ مرد خشمگین (فیلم ۱۹۵۷)

سلام عالی باشید دوستان
    خیلی از وکلا و روانشناسان بهم توصیه دیدن این فیلم را کرده بودند.بعد از دیدن فهمیدم چرا

از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فیلم به دلیل اینکه تنها از یک لوکیشن در بیشتر طول فیلم و دوازده بازیگر اصلی استفاده کرده*است مورد توجه می*باشد. همچنین شخصیت مثبت این فیلم (تصمیم*گیرنده شماره ۸) در لیست پنجاه قهرمان برتر تاریخ سینما در بنیاد فیلم آمریکا (AFI)، در رتبه ۲۸ قرار دارد.[۷]
    ایده نمایشنامه رجینالد رز، بارها در فیلم*های مختلف مورد استفاده قرار گرفت. معروف*ترین بازسازی این فیلم، نسخه سال ۱۹۹۷ با همین نام است که آن هم توسط مترو گلدوین مایر منتشر شد. این فیلم هم در کسب جوایز موفق بود و هم در نظر عموم؛ و در کل بازسازی خوبی محسوب می*شود. فیلم هندی در انتظار تصمیم*گیری (به هندی: Ek Ruka Hua Faisla) و فیلم روسی ۱۲ از بازسازی*های دیگر این فیلم هستند.[۸]
    این فیلم همچنین در بیشتر «مجموعه لیست*های ۱۰۰ سال…» بفا از جمله ۱۰۰ سال… ۱۰۰ فیلم و ۱۰۰ سال… ۱۰۰ هیجان؛ در اولی به عنوان هشتاد و هفتمین فیلم برتر تاریخ سینمای جهان و در دومی به عنوان هشتاد و هشتمین فیلم هیجان*انگیز برتر شناخته شده*است.
    ویرایش توسط hassan47 : 02-12-2023 در ساعت 21:25
    پس از هر موفقیت مدتی ساکت باش و فکر کن. موفقیت بعدی، نه با تکیه بر موفقیت قبلی،بلکه بر پایه آن سکوت و تأمل ساخته می شود.

(پیتر دراکر)

8. 7 کاربر برای این پست سودمند از hassan47 عزیز تشکر کرده اند:

Hosseinbagheri آواتار ها
    31,109 بار در 1,268 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 147 پست
    برچسب زده شده
    در 4 تاپیک
    سلام وقت همگی بخیر
    شما در مواجهه با استرس ، ناراحتی ، جروبحث، گرفتاری و مشکلات چه برخوردی دارید ؟ واکنش شما به چه شکل هست؟
    در مواجهه با تصمیماتی که عواقب بدی برای شما داره چطور؟ اصلا چطور میشه تصمیمات آگاهانه ای گرفت ؟
    چرا تصمیمی که برای ما با توجه به شرایط زمان حال به نظر بهترین تصمیم هست بعد از چند وقت به بدترین تصمیم زندگیت تبدیل میشه؟ بعد چیکار باید کرد ؟
    چرا یک اتفاق بد به هیچ وجه از ذهنمون پاک نمیشه و بعد از گذشت چند روز تازه کمی کمرنگ میشه ؟
    شاید همه اینها به دلیل کاهش آگاهی باشه ، امروز شروع به دیدن فایل آگاهی کردم و با توجه به اتفاقی که برام افتاد سعی کردم عکس العمل نشونم ندم و از ظهر ذهنم درگیر اینه که فردا چه عملکردی داشته باشم ، عملکردی که هم آگاهانه باشه هم صحیح. ولی خب نمیتونم تشخیص بدم چی برام بهتره
    کسی پاسخی داره ؟
    ممنون
    شانس هرگز کافی نیست.

10. 10 کاربر برای این پست سودمند از Hosseinbagheri عزیز تشکر کرده اند:

Reza_Ryzer آواتار ها
    یاد شده
    در 27 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    درود بر این شما ، علی جان ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه هست
    نقل قول نوشته اصلی توسط DR-ali نمایش پست ها
    رضا جان درود بر شما
    چرا کسی اینو((بازم مثال دیگش که همه باهاش روبرو شدم تو مدرسه میگن برای ۲۵ بخون که ۲۰ بشی برای ۲۰ بخونی ۱۷ میشی برای ۱۰ بخونی ۲ هم نمیشی)) به من نگفته بود پس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    فک کنم همه مردود شدنام واسه این بود که واسه ده میرفتم و واقعا2 میشدم
    این رو حتما به بچه ام میگم من ((البته ن خودمازدواج میکنم ن میزارم پسرم ازدواج کنه ))
    شاد و موفق باشید
    ((((موقت)))
    ویرایش توسط Reza_Ryzer : 02-12-2023 در ساعت 23:44

12. 2 کاربر برای این پست سودمند از Reza_Ryzer عزیز تشکر کرده اند:

Reza_Ryzer آواتار ها
    یاد شده
    در 27 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    سلام حسین عزیز
    هیچ اتفاقی به خودی خود نه خوبه نه بد ، مثلا برف میاد و کشاورز محصولاتش از بین میره و از نظر اون این اتفاق خیلی بدیه از طرفی برای یه کودک مدرسه ای که قرار بوده امتحان بده اون روز و گفتن فردا تعطیلی زیباترین و دلنشین ترین اتفاق ممکن بوده و چنان ذوق میکنه که در پوست خودش نمی گنجه ، حال هر اتفاقی که به ظاهر ناراحت کنندس رو چجوری باید ببینیم اینها تضادهایی هستند که در هر مسیری وجود دارند شما دو راه داری یا به دنبال حل کردن این تضادها باشی که در این صورت درهای رحمت الهی به سوی شما باز میشه یا قبول کنی و کاری در جهت از بین بردنش نکنی و نتیجش میشه گرفتاری و مشکلات بیشتر ، عملا نوع رفتار ما بعد از هر اتفاقی تعیین کننده هست
    هر موقع گرفتاری براتون ایجاد شد سعی کنید رها کنید بعد که از تلاطم دریا به آرامش رسیدید ببینید چطور میتونید این تضاد رو حل کنید
    نقل قول نوشته اصلی توسط Hosseinbagheri نمایش پست ها
    سلام وقت همگی بخیر
    شما در مواجهه با استرس ، ناراحتی ، جروبحث، گرفتاری و مشکلات چه برخوردی دارید ؟ واکنش شما به چه شکل هست؟
    در مواجهه با تصمیماتی که عواقب بدی برای شما داره چطور؟ اصلا چطور میشه تصمیمات آگاهانه ای گرفت ؟
    چرا تصمیمی که برای ما با توجه به شرایط زمان حال به نظر بهترین تصمیم هست بعد از چند وقت به بدترین تصمیم زندگیت تبدیل میشه؟ بعد چیکار باید کرد ؟
    چرا یک اتفاق بد به هیچ وجه از ذهنمون پاک نمیشه و بعد از گذشت چند روز تازه کمی کمرنگ میشه ؟
    شاید همه اینها به دلیل کاهش آگاهی باشه ، امروز شروع به دیدن فایل آگاهی کردم و با توجه به اتفاقی که برام افتاد سعی کردم عکس العمل نشونم ندم و از ظهر ذهنم درگیر اینه که فردا چه عملکردی داشته باشم ، عملکردی که هم آگاهانه باشه هم صحیح. ولی خب نمیتونم تشخیص بدم چی برام بهتره
    کسی پاسخی داره ؟
    ممنون

14. 7 کاربر برای این پست سودمند از Reza_Ryzer عزیز تشکر کرده اند:

Reza_Ryzer آواتار ها
    یاد شده
    در 27 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    درود امیروی عزیز صد درصد
    بهشت را به بها میدهند نه به بهانه
    نقل قول نوشته اصلی توسط emiro نمایش پست ها
    جیزی که من ب شخصه با این تجربه ها متوجه شدم ب ماهیت بی طرفه بودن بازار ایمان پیدا کردم و فقط تنها چیزی که دیدم عادات تفکری و احساسی من بود که نتیجش شده استاپ خوردن
    برای رسیدن به تارگت پول جناب امینو خیلی خوب اشاره کردن ب کوه یخ . و البته تفییر ماهیت عادت هامون....
    ولی خب متاسفانه یا خوشبختانه درک ما تکاملی هست و تیوری بخش کوچکی رو شامل میشه
    نزدیک یه هفتس روی موضوع راه رفتن خالی اینکه چ تحولاتی رخ داده از روزی که ب دنیا اومدیم و تا الن که با عمر پر برکنمون داریم استفاده میکنیم از این مهارت
    و چه شکست هایی که خوردیم چه زخمها و اسیب هایی که دیدیم تا ب اصول تکاملی پی بردیم و تونستیم تسلط پیدا کنیم و حالا از همون شکست ها هم تکنیک هایی برای جلوگیری از افتادن روی زمین پیدا کردیم ودرک این مفهوم که اونجا چه تیوری پشتش بوده ...
    در اصل ما اجازه دادیم ذهنمون خلاقانه در طی چندین سال کار کنه و به درک خاصی برسه و از همه مواردی شکستها هم استفاده کنه
    و تفاوت بازار با این مسله اینه که چارت بی صداست و با دنیای اطرا ف ما زیاد شباهتی نداره سکوت محضه
    ما باید یه کاری کنیم از تخیلاتمون استفاده کنیم که لذت بخش باشه و احساسات ما رو در جریان بندازه

16. 4 کاربر برای این پست سودمند از Reza_Ryzer عزیز تشکر کرده اند:

Reza_Ryzer آواتار ها
    یاد شده
    در 27 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    یه موضوعی که برای من کار میکنه ولی جایی نخوندم نمیدونم شاید فقط من اینجوریم گفتم بگم شاید یکی مث من باشه و بهش کمک کنه
    من به شخصه ذهنم به شدن تمرکزیه ینی فقط یه کارو در آن واحد میتونم تمرکز کنم ، حالا کسی که این ویژگی رو داره یه سری مزایا داره یه سری ایرادات ، مثلا من زمانی که مثلا یه هفته فقط میشینم روی مارکت کار میکنم و تمرین میکنم به یه آگاهی هایی میرسم که اگه سه ماه پراکنده کار کنم همزمان کنارش کارای دیگم انجام بدم هیچ وقت این بازدهی رو نداره ، قطعا هممون همزمان چند تا هدف رو داریم جلو میبریم به شخصه در کنار کار کردن روی دوره های فراکتالی و فارکس همزمان روی قانون جذب دارم کار میکنم (با استاد عباسمنش ) و دارم برای آزمون آیلتس هم آماده میشم کنارشم کار پاره وقتم دارم که روزانه 6 ساعت وقت میگیره ، من خیلی تست کردم که اگه مثلا همزمان اینا رو با هم جلو ببرم چی میشه و اگه جدا جدا ببرم جلو چی میشه ، زمانی که هر سه تا رو دارم با هم کار میکنم به هیچ کدومش نمیرسم و هیچ کدومش برام تاثیری نداره مثلا فایلای دوره رو میبینم دو ساعت باز میرم دو ساعت زبان میخونم قبلیا میپره کلا اصلا یه وضعی دیگه نگم براتون که از زمانی که اومدم مثلا گفتم سه روز فقط زبان کار کن سه روز فقط رو قانون و سه روز فقط رو مارکت چنان پیشرفتی حاصل شده که انگار همه ی مشکلات مثل هلو داره حل میشه ، اسم این تکنیکمم گذاشتم شب امتحانی ، چون دقیقا زمان امتحانات ما در سه روز کاری میکنیم که در نه ماه نمیتونستیم ده درصدشو هم انجام بدیم من با همین تکنیک تمرکزی کار کردن توی تکواندو شدم نفر سوم دانشجویان کشور (سال 96 دانشگاه فردوسی برگذار شد) نمیدونم چه حکمتیه که اینجوریه ولی هر چی که هست بد جور جواب داره میده الان هم امشب آخرین شبیه که مربوط به فارکسه باز میره تا شیش روز آینده که تمرکزی بیام سراغتون

18. 10 کاربر برای این پست سودمند از Reza_Ryzer عزیز تشکر کرده اند:

Mahdi_Javan آواتار ها
    2,204 بار در 492 پست از ایشان تشکر شده است
    یاد شده
    در 35 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط Hosseinbagheri نمایش پست ها
    سلام وقت همگی بخیر
    کسی پاسخی داره ؟
    ممنون
    سلام جناب باقری عزیز وقت بخیر. جسارتم رو میبخشید. قطعا این موارد رو خیلی بیشتر و بهتر از من میدونید ولی هممون گاهی شاید نیاز به یک مرور داشته باشیم.
    واکنش پیشفرض تمام انسانها، محدود میشه به یک سری اعمال و احساسات از پیش طراحی شده توسط عوامل ژنتیکی و محیطی، که معمولا چیزی جز مقابله یا فرار نیست. یعنی ما به طور پیشفرض تمایل داریم در مقابل استرس، ناراحتی، جروبحث و ... یا پشت گوش بندازیم، تسلیم بشیم، سعی کنیم فراموش کنیم (فرار)، یا دعوا کنیم، جر و بحث کنیم، ناراحت بشیم و ناراحتی ایجاد کنیم (جنگ). راه حل سومی هم وجود داره که متاسفانه به طور پیشفرض در وجود ما قرار داده نشده. اون هم همونطور که خودتون بهش اشاره کردید، آگاهی هستش. بهترین کار برای کنترل یک موقعیت تنش زا، آگاهی از موقعیت، احساسات خود و احساسات طرف مقابل هستش و مهارت قرار دادن خود به جای طرف مقابل. من به شخصه سعی میکنم در چنین مواقعی، نسبت به وضعیت احساسی و تنفس خودم آگاه باشم. گاهی موفق میشم و گاهی نه. ولی همیشه سعی میکنم این مهارت رو بیشتر توسعه بدم.

ما به طور طبیعی در مغزمون دارای یک فرآیند منطقی به نام Look-Ahead Bias (تعصب نگاه به جلو) هستیم. به این معنی که وقتی اتفاقاتی که در گذشته ی دور افتاده اند رو بررسی میکنیم، معمولا نمیتونیم از عواقب و شرایطی که در گذشته ی نزدیک نسبت به گذشته ی دورتر اتفاق افتادن چشم پوشی کنیم، که بهترین و آماده ترین مثال این رو میشه توی چارت نشون داد. یه تریدر تازه کار مثل من، چارت رو باز میکنه و یه قله رو در گذشته نشون میده و میگه ببین، اگه اینجا سل زده بودم و تا این پایین (دو هزار پیپ پایین تر) صبر کرده بودم، در عرض 1 هفته میلیونر شده بودم. بعد خودش رو به خاطر اینکه این کار رو نکرده سرزنش میکنه. در حالی که هممون میدونیم در حالت لایو چنین کاری اصلا ممکن نبود (به دلایل تکنیکالی یا روانشناختی). فرد در اون لحظه چون از آینده ی نسبت به گذشته ی چارت (دیروز نسبت به پریروز که میشه فردا) اطلاع داره، نمیتونه جلوی ناخودآگاهش رو بگیره و در تله ی تعصب نگاه به جلو میافته. من چون سالهای زیادی سعی میکردم بازار رو به کامپیوتر تفهیم کنم، در کد نویسی و خوراندن دیتای بازار به ربات، چند بار در این تله گرفتار شدم و به مرور نسبت بهش به آگاهی مطلوبی رسیدم (بماند که در ابتدای عضویتم در آکادمی هم خیلی به همین خاطر اذیت شدم از نظر روانی). در مورد زندگی هم دقیقا (دقیقا بدون هیچ کم و کاستی) همین اتفاق میافته. تصمیماتی که عواقب بدی برامون داشتن، باعث میشن ناخودآگاه خودمون رو سرزنش کنیم چون نسبت به آینده ی ناگوار اون تصمیم که در گذشته گرفته شده، آگاهیم. ولی همیشه باید به این توجه داشت که در زمان تصمیم گیری، نه تنها فرد دیگه ای بودیم، بلکه از آینده هم خبر نداشتیم بنابراین سرزنش خود هیچ توجیه منطقی نداره. البته صرف دونستن این، شما یا من رو در مقابل سرزنش خود بیمه نمیکنه. نیاز به تمرین و آگاهی بسیار زیادی داره.
    به خاطره ای که از تصمیم گیریتون دارید توجه کنید و نسبت به عدم اطلاعتون از آینده در زمانی که اون تصمیم رو میگرفتید، آگاه و مطلع باشید. اگر در زمان تصمیم گیری، شرایط رو سنجیده بودید، دیگه نیازی به ناراحتی نیست. ناراحتی همچنان وجود خواهد داشت ولی با دونستن اینکه "نیازی به ناراحتی نیست"، میشه به مرور زمان از دردِ عاقبت بد، کاست.

هیچ اتفاقی از ذهن (مغز) شما پاک نمیشه. لحظه به لحظه ی زندگیتون در مغز شما ذخیره شده و با تکنولوژی مناسب قابل دسترسی هستش. توهم پاک شدن یک اتفاق از ذهن فقط یک قابلیت تکاملی مغز هستش که اطلاعات، خاطرات و توالی و بزنگاه دسترسی به اونها رو بر اساس اهمیتی که برای بقای فرد دارن طبقه بندی میکنه. پر اهمیت ترین خاطرات همیشه پیش رو و کم اهمیت ترین خاطرات همیشه در پشت زمینه هستند (تمامی خاطرات برای مغز استفاده های زیادی به غیر از صرف خاطره بودنشون دارن و همه شون لازم هستند حتی زمانی که فکر میکنیم فراموش شدن). بنابراین هنگامی که شما فکر میکنید یک اتفاق بد به هیچ وجه از ذهنتون پاک نمیشه و بعد از گذشت چند روز تازه کمی کمرنگ میشه، به این دلیل هستش که اون اتفاق بد برای شما از اهمیت بالایی برخوردار هستش و کمرنگ شدنش صرفا به خاطر کم اهمیت تر شدنش در طول زمان هستش. کمتر کردن اهمیت یک اتفاق بد (بسته به ماهیت اتفاق، میزان اهمیتش و واکنش فرد) به طور آگاهانه، کار هر کسی نیست و نیاز به آگاهی و تمرین و تکرار بسیار زیادی داره. از دست دادن یک عزیز کجا و زخم شدن انگشت کجا. شما چندین و چند بار انگشتتون زخم شده و بسیاری اش رو یادتون نمیاد. ولی اگر فردی یک عزیزی رو خدای نکرده از دست بده، تا عمر داره یادش میمونه.

استاد یک پاسخ زیبایی به دوست عزیزی که گفت "اگر این سیستم بعد از یک مدت کهنه بشه و نیاز به بروز رسانی داشته باشه چی؟" دادن. ایشون فرمودن که ما اینجا اصول رو یاد میدیم نه سیستم. اصول تکراری و کهنه نمیشن و نیاز به بروز رسانی ندارن. در این مورد هم تنها کاری که از دست شما ساخته است رعایت اصول یک تصمیم گیری خوب هستش. که اون هم کم و بیش میشه آگاهی نسبت به شرایط محیطی و احساسی، پیش از تصمیم گیری.

شاد و پیروز باشید.
    مشتاقِ گل از سرزنشِ خار نترسد...!

20. 17 کاربر برای این پست سودمند از Mahdi_Javan عزیز تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 51 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 51 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع